Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 20.01.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nasi autochtoni
„Dom mojego ojca” w Chojnie
Znów byliśmy hojni
DIROW z władzami
Obligacje na deficyt
Odra i reszta
Hermes po sezonie
Przyjechali z całej Polski

Hermes po sezonie

Joanna Rybacka
Ola Kubiak
Podobnie jak w latach ubiegłych, na początku roku Hermes Gryfino 9 stycznia podsumował miniony sezon. Ostatnio podsumowania mają uroczysty charakter i kluby mogłyby się wzorować na tak doskonale przygotowanej imprezie. W gryfińskim gimnazjum były władze miasta, powiatu i klubu, rodzice, trenerzy i prawie pełna aula zawodników. Hermes to dwusekcyjny klub (gimnastyka artystyczna i lekka atletyka), który w sporcie młodzieżowym od lat wysoko plasuje się w województwie i Polsce. O jego sukcesach piszemy na bieżąco. Również w minionym roku zawodnicy Hermesa wielokrotnie pokazywali się na imprezach centralnych, dochodząc do ścisłego finału. Największe osiągnięcie odnotowała Aleksandra Kubiak, zdobywając złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w gimnastyce artystycznej w układzie ze wstążką. Podczas gali Ola dała próbkę swych umiejętności, demonstrując fragmenty układu z piłką. Piękny, dynamiczny pokaz ćwiczeń wolnych zademonstrowała też jej starsza koleżanka Kasia Żołnowska - wielokrotna medalistka olimpiad młodzieżowych, obecnie 15-latka z klasą mistrzowską - najwyższą w dziejach Hermesa. Warto podkreślić, że Kasia jest najmłodszą w Polsce gimnastyczką z klasą mistrzowską. Aby nie pozostać dłużnymi, lekkoatleci także przygotowali program rozrywkowy. Wokalne popisy oryginalnego tria nagrodzono długą owacją. Występy były przerywnikiem oficjalnej części podsumowania, kiedy przypomniano (także na telebimie) największe osiągnięcia roku. Kluczowym momentem było ogłoszenie rankingu klubowego, czyli sportowej "wyceny" wszystkich trenujących. Gryfiński ranking zyskał już naśladowców, bo kilka klubów zwracało się z prośbą do władz Hermesa o pozwolenie skopiowania tej metody. Przypomnijmy, że każdy zawodnik otrzymuje punkty za wyniki w imprezach rangi mistrzowskiej, rekordy klubu, klasę sportową, udział w zawodach i staż treningowy. Po sezonie dostaje "wypłatę": ile zarobił i czy zrobił postęp w stosunku do roku ubiegłego. W lekkiej atletyce sklasyfikowano 74 zawodników, a w gimnastyce 8 ( jest to szczególny rodzaj sportu i o masówce nie może być mowy).

Oto dziesiątka najlepszych lekkoatletów i piątka gimnastyczek.
1. Joanna Rybacka (seniorka, rekordzistka województwa w biegu na 3000 m z przeszkodami, szósta na tym dystansie na Mistrz. Polski
2. Miłosz Dutkiewicz - rekordzista klubu na 110 m ppł., 6 m. na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
3. Magdalena Chrzanowska
4. Barbara Morawin
5. Monika Baranowska
6. Paulina Witek
7. Edyta Rybacka
8. Aleksandra Stefańska
9. Damian Tyczka
10. Julita Drąg.

Gimnastyka:
1. Aleksandra Kubiak
2. Katarzyna Żołnowska
3. Justyna Wójcikowska
4. Wiktoria Żurowska
5. Alicja Florek.

Hermes w ogólnopolskiej punktacji sportu dzieci i młodzieży znalazł się na wysokim 12. miejscu w województwie wśród 187 sklasyfikowanych klubów.
Miniony rok był bardzo pomyślny. Podkreślał to prezes klubu Jan Nowysz, a także wiceprezes i zarazem wiceburmistrz Gryfina Eugeniusz Kuduk. Dodał on, iż Gryfino jest gminą, która lideruje w województwie pod względem wydatków budżetowych na sport (ponad 2,5 proc.). To wielokrotnie więcej niż średnia krajowa, gdzie przeznacza się jedynie 0,36 proc. Kuduk nadmienił o nowych obiektach, które niebawem mają powstać. Prawdopodobnie już w następnym roku wybudowana zostanie sala widowiskowo-sportowa. Przewidziana jest też przebudowa głównego stadionu przy ul. Sportowej. Będzie tam nowa płyta, tartanowa bieżnia (8 torów na prostej i 6 po obwodzie).
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska