Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 24.03.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nasi w Berlinie
Czy Chojnę obecnie stać na muzeum, na które niewątpliwie zasługuje...
Swobodnie o Swobnicy (3)
15 lat na rzecz integracji
Postawili na drogi
Ostry finisz
Tam, gdzie pieprz rośnie (4)
Sport

Ostry finisz

Przed tygodniem informowaliśmy o wyjątkowo udanych startach uczniów szkół naszego powiatu w konkursach przedmiotowych. Dziś więcej szczegółów i wyniki tych przedmiotów, których jeszcze nie prezentowaliśmy. Przypomnijmy, że konkursy kuratoryjne na szczeblu wojewódzkim to sprawdzian wiadomości dla najlepszych - tych, którzy przeszli już przez sito eliminacji szkolnych i rejonowych. Zazwyczaj do finału wojewódzkiego kwalifikuje się około 100 uczniów, a z tej liczby wyłaniane jest wąskie grono laureatów. W tym roku wyrównaliśmy ubiegłoroczny rekord finalistów (42) i ustanowiliśmy nowy rekord laureatów - 11. W najbliższym czasie postaramy się podać ich metryczki oraz przygotowujących ich do konkursów nauczycieli. Oto wyniki naszych uczniów w finałach.

Gimnazja
Biologia. Wśród 104 finalistów mieliśmy piątkę reprezentantów. Wszyscy spisali się bardzo dzielnie, zdobywając pokaźną ilość punktów, a Adrianna Żelech z Gryfina została laureatką, zajmując w gronie 25 laureatów 8-10. pozycję z dorobkiem 55 pkt. Pozostali finaliści: Anna Mazurek (51), Joanna Żabicka (48) - obie Gryfino, Michał Kwiecień (47) - Góralice, Anna Sawicka (46) - Moryń.
Historia. Tu mieliśmy też pięciu finalistów i jednego laureata. Został nim Piotr Czupryniak z Mieszkowic, zdobywając 64 pkt. To jak widać uczeń wszechstronnie uzdolniony, bo od lat brylował w konkursach matematycznych i obecnie też był finalistą z tego przedmiotu. Oto zdobycze punktowe pozostałych gimnazjalistów: Katarzyna Zgoda (57), Maciej Osetek (55), Marta Kozak (53) - wszyscy Góralice, Krzysztof Napierała (48) - Mieszkowice. Przy okazji wielkie brawa dla nauczycielki historii Bożeny Kozak z Góralic, która może mieć nie lada satysfakcję, że trójka jej podopiecznych zaszła tak wysoko.
Matematyka. Nie mamy co prawda laureata, lecz czwórkę finalistów, co jest także dobrym wynikiem. Najwięcej punktów uzyskał wspomniany już Piotr Czupryniak z Mieszkowic (31), któremu zabrakło zaledwie jednego oczka, aby znaleźć się w gronie najlepszych. Pozostali: Jan Wroniecki - Chojna (28), Julita Drąg - Gryfino (18), Katarzyna Januszewska - Banie (18). Warto zaznaczyć, że Kasia jest laureatką języka polskiego.
Fizyka. Tu jak zwykle jesteśmy potęgą. Podejrzewam, że tradycyjnie już za sprawą dwójki wspaniałych nauczycieli: Elżbiety Wawruszczak z Gryfina i Andrzeja Krucewicza z Chojny, którzy corocznie mogą poszczycić się laureatami. W tym roku jest jeszcze lepiej niż zwykle, bo sukcesy są szczególne. Wśród szóstki finalistów mamy aż czwórkę laureatów, w tym absolutnego lidera. Jest nim Piotr Kołaczek-Szymański z Gryfina, który wygrał konkurs z przewagą aż 3 pkt nad następnym gimnazjalistą, uzyskując 57. Oto wyniki innych laureatów: Ewa Karaczun (50), Krzysztof Geisler (48) - oboje Gryfino, Konrad Klimczak (50) - Chojna. Finaliści: Robert Guzowski - Cedynia (38), Jan Wroniecki - Chojna (29).
Chemia. Jeden, lecz wybitny. Robert Guzowski z Cedyni nie dał szans rywalom i pewnie zwyciężył z przewagą 2 pkt, zdobywając 69,5. Robert prowadził po eliminacjach rejonowych i swój prymat potwierdził w finale. Wystartował także z powodzeniem (jak wcześniej wymieniliśmy) w konkursie fizycznym, dochodząc do finału.
Geografia. Jest trójka finalistów, a wśród nich laureat - Kacper Birger z Morynia, który z doskonałym wynikiem 52 pkt uplasował się na 10 pozycji. Piotr Czupryniak (to już trzeci finał) z Mieszkowic uzyskał 47 pkt, a Maciej Osetek z Góralic - 34.

To już wszystkie przedmioty konkursów gimnazjalnych. Wcześniej podawaliśmy wyniki z polskiego i z języków obcych. Warto jeszcze zrobić podsumowanie szkół. Oto liczba finalistów i laureatów z poszczególnych placówek: Gryfino (7) - w tym 4 laureatów, Góralice - 7, Mieszkowice - 6 (1 laureat), Banie - 3 (1 laureat), Cedynia - 3 (1 laureat), Chojna - 3 (1 laureat), Moryń - 3 (1 laureat), Kołbacz - 0, Widuchowa - 0. Godny zauważenia jest wysoki wynik małego gimnazjum z Góralic, gdzie dochowano się aż 7 finalistów.

SZKOŁY PODSTAWOWE
Tu mamy tylko dwa konkursy przedmiotowe: język polski z elementami historii i matematyka z elementami przyrody. Z matematyką nie było najlepiej, bo mieliśmy tylko jednego przedstawiciela w finale - Mikołaja Dumicza z SP w Moryniu. Natomiast bardzo dobrze zaprezentowali się poloniści, bo w puli finałowej znalazło się aż 9 uczniów. Spośród tego grona mamy dwójkę laureatów: Ewelinę Krawiec - SP 1 Gryfino (59 pkt) i Adriannę Ogonowską - SP Mieszkowice, także 59 pkt. Wyniki pozostałych: Kornelia Makowska - Chojna (56), Kala Kujawa - Banie i Małgorzata Szewczyńska - Widuchowa po 54 pkt, Karol Duda - SP 2 Gryfino i Marta Wilk - SP 4 Gryfino - po 48 pkt, Adrianna Palus Moryń (47), Wojciech Błęcki - Chojna (43 pkt).

Osiem placówek z naszego powiatu może poszczycić się finalistami, a wśród nich Moryń i Chojna wprowadziły po 2 osoby. Z kolei Mieszkowice i SP 1 Gryfino mają po jednym laureacie. Pozostałe szkoły z uczniami w finale: Banie, SP 2 Gryfino, SP 4 Gryfino, Widuchowa.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska