Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 14-15 z dnia 07.04.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia
Sacrum i profanum w Gryfinie
Karolina u Jaworowicz
SOS dla Swobnicy
Historia pewnego entuzjazmu
Bojaźń czy lekceważenie?
Zdolni i pracowici
Sport

Sacrum i profanum w Gryfinie

Na V Festiwal Intymnych Form Artystycznych - FIFArt 2009 zapraszają od 16 do 19 kwietnia do Gryfina: Gryfiński Dom Kultury i Teatr Uhuru. W tym roku naczelnym hasłem jest "Sacrum i profanum". Kierownik artystyczny: Janusz Janiszewski. Będzie to duża impreza teatralna, muzyczna i filmowa - próba refleksji nad przestrzenią duchową naszych czasów.

TEATR. Gwiazdą będzie znana aktorka Ewa Szykulska z warszawskiego Teatru Wytwórnia w monodramie Pawła Sali "Zamarznięta" (18 kwietnia o 18). To spowiedź gwiazdy prowincjonalnego teatru, która dokonuje rozrachunku z życiem. Teatr Porywacze Ciał z Poznania (czołówka sceny alternatywnej) przedstawi "Correctomundo". Kolejne spektakle: Niebopiekło z Bydgoszczy - "un esempio" na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Błogosławiona, święta". Janusz Stolarski z Poznania - "Ecce homo" na podst. Fryderyka Nietzschego. Teatr K3 z Białegostoku - spektakl lalkowy dla dorosłych pt. "...etcetera...". Teatr Walny z Warszawy - "Misterium Narodzenia": występuje Pasterz (lalkarz) i jego owce (lalkowe postaci), które próbują zrozumieć fenomen postaci Jezusa poprzez własne proste, a nawet prymitywne doświadczenia i upodobania. Zuzanna Fijewska z Warszawy - monodram "Głochoniemoc" - autentyczna historia nastolatki, która zaszła w ciążę podczas pielgrzymki do Częstochowy i została ze swym problemem sama. Teatr Krzyk z Maszewa - "Wydech". KOD z Dębna - "Boże zaułki". Teatr W Krzywym Zwierciadle ze Stepnicy - "Co z tym człowiekiem". Uhuru z Gryfina przedstawi swój ostatni spektakl "Pierogi" - o wolności i możliwości wyboru. Justyna Paluszyńska z Gryfina - monodram "Spisek przy trzepaku" wg reportażu Grzegorza Sroczyńskiego z "Gazety Wyborczej".
PERFORMANCE. Dominik Złotkowski (Zielona Góra) - od 2 lat aktor w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia. Prowadzi na Uniwersytecie Zielonogórskim zajęcia z laboratorium teatralnego. W Gryfinie pokaże performance o naszej narodowej tożsamości pt. "Kto ty jesteś? Polak mały".
PIOSENKA. Z piosenką aktorską i autorską wystąpią: Artur Gotz z Teatru Rozrywki w Chorzowie w recitalu "Tango d'amore" i Ryszard Słowicki w koncercie podsumowującym 20-lecie swej twórczości. Ten szczeciński artysta (przez jakiś czas mieszkał w Chojnie) to poeta, kompozytor, pieśniarz, muzyk, dramaturg, rysownik, reżyser telewizyjny, autor programów muzycznych, ma też na koncie kilka epizodów aktorskich. Jedną z płyt nagrał z Marią Seweryn.
MUZYKA. Zespół Iwona z Warszawy i jego debiutancka płyta "Ratunku niestety". Z kolei grupa Zabili Mi Żółwia spod Bielska-Białej łączy punkową stylistykę z reggae i ska. Zesp. Koniec Świata to pogranicze ska, punku i rocka.
FILM - Intymne Kino Nocne. "Jezus Chrystus Zbawiciel" - reż. Peter Geyer, wyst. Klaus Kinski (Niemcy 2008). "Żywot Briana" to jeden z najlepszych filmów grupy Monty Pythona (reż. Terry Jones, W. Bryt. 1979). "Święta góra" - reż. Alejandro Jodorowsky (USA, Meksyk 1973), "Klasztor. Pan Vig i zakonnica" - reż. Pernille Rose Gronkjaer (Dania 2006).
PANEL DYSKUSYJNY - temat: "Między sacrum i profanum". Uczestniczą: artyści, nauczyciele, młodzież, duchowni. To próba zastanowienia się nad stosunkiem do religii, Kościoła i wiary, prezentacja różnych postaw i refleksja nad stanem naszego ducha.
FIFART DLA DZIECI. Teatr Lutrek (Wrocław) to spektakl na pograniczu cyrku: dwa klauny opowiadają historię o marzeniu sennym. Teatr Crazy Family (Gryfino) - "Bajka o torreadorze Hosse".
WARSZTATY CYRKOWE. Iza Walkowiak i Hubert Żórawski z Wrocławia oraz Paweł Królik ze Szczecina poprowadzą warsztaty: żonglowania piłeczkami, chodzenia po linie, jazdy na monocyklu, chodzenia na szczudłach, akrobacji, sztuczek kuglarskich i in.

Miejsce festiwalu: GDK - Pałacyk pod Lwami - ul. Chrobrego 48 i sala widowiskowa GDK, ul. Szczecińska 17. Wstęp na wszystkie imprezy wolny (obowiązują wejściówki z rezerwacją miejsc - do pobrania w CIT lub w sekretariacie GDK). Więcej informacji o festiwalu: www.gdk.com.pl, www.uhuru.gdk.com.pl

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska