Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 16 z dnia 21.04.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chojnę powinno być stać na muzeum regionalne!
Powiat rozliczony
Panie rządzą w Twinningu
Tam, gdzie pieprz rośnie (6)
Centrum zdaje egzamin
Sport

Powiat rozliczony

Druga połowa kwietnia to okres sesji absolutoryjnych, czyli rozliczania ubiegłorocznych budżetów w samorządach. W tym roku pierwszy zrobił to powiat podczas sesji 17 kwietnia. Odnosząc się do realizacji planów za 2008 rok, starosta Wojciech Konarski podkreślił kilka wątków, które dały pozytywny obraz minionego roku. Odczuwalnie zwiększone nakłady na inwestycje drogowe (wspólnie z gminami wykonano ponad 3,2 tys. m kw. chodników i 11 km dróg), wykonano kilka poważnych inwestycji w placówkach podległych powiatowi (szkoły, DPS-y) i przede wszystkim uporządkowano sprawy służby zdrowia. Starosta podkreślił, że po raz pierwszy od ponad 10 lat przekazany nowej spółce szpital nie przynosi strat. Innym obszarem, który wymagał reorganizacji, była oświata. Tu też są pozytywne efekty, bo mimo znacznego zmniejszenia subwencji oświatowej szkoły finansowo nie odczuły tego, a wręcz przeciwnie. Baza oświatowa systematycznie się poprawia.
Zarząd otrzymał absolutorium przy jednym głosie wstrzymującym się Bronisława Krzyżanowskiego.

Szczegółowe dane o wykonaniu budżetu przedstawiła skarbnik powiatu Izabela Świderek. Ubiegłoroczne dochody powiatu zrealizowano w 100,46% na sumę 59,82 mln zł, a wydatki w 94,67% w kwocie 62,97 mln. Zakładany w planie deficyt w wysokości 7,56 mln był w rzeczywistości dużo mniejszy i wyniósł 3,15 mln. Tak więc ze środków własnych spłacono ponad 4 mln starych zobowiązań, w większości powstałych w placówkach służby zdrowia. Gdyby nie one, to sytuacja powiatowych finansów byłaby wręcz komfortowa. To pierwsza myśl, jaka nasuwa się po pobieżnej analizie materiału przedstawionego przez I. Świderek. Bardzo obrazowo zaprezentowała ona dochody i wydatki powiatu za rok ubiegły za co otrzymała gratulacje od radnych. Bolesław Paulski powiedział, że nigdy za jego bytności w samorządzie powiatowym nikt tak jasno, prosto i zrozumiale nie przedstawił danych z realizacji budżetu.
Skarbnik sporo miejsca poświęciła pozbywaniu się wielomilionowego zadłużenia. Na przestrzeni ostatnich 4 lat kształtowało się ono następująco: 2005 r. - 25,27 mln, 2006 - 25,79 mln, 2007 - 22,94 mln i na koniec 2008 r. - 20,88 mln. Wskaźnik ogólnego zadłużenia do wielkości budżetu wynosi obecnie 30,13% i nie jest to już stan alarmowy, lecz wskaźnik oscylujący w przedziałach normalności. Potwierdzeniem tego może być też fakt, iż powiat po raz pierwszy od wielu lat nie miał na koniec roku tzw. zobowiązań wymagalnych, czyli niepłaconych faktur, za które grożą karne odsetki. W 2006 r. np. było do zapłacenia ponad 1 mln zaległości z roku poprzedniego.
Po przedstawieniu tych danych opozycyjny radny Adam Nycz, wyrażając uznanie dla skarbnika, zaznaczył zarazem, iż w przedstawionych liczbach upatruje kontekstu politycznego (porównanie z poprzednią kadencją). Jego zdaniem trzeba byłoby sięgnąć jeszcze dalej, pokazując stan z pierwszej kadencji.
Już po uzyskanym absolutorium członek zarządu Maciej Racinowski podziękował radzie, pracownikom starostwa, staroście i skarbnikowi za pracowity i owocny rok. Starostę określił jako wzór sumienności i pracowitości, a skarbnika pochwalił za profesjonalizm i metodyczne podejście do budżetowych niuansów. Warto podkreślić, iż miesiąc temu I. Świderek obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Szczecińskim.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska