Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 09.06.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybory do Europarlamentu - wyniki z naszego powiatu
Firmy i ludzie bliżej siebie
Droga do wolności
Duża sortownia w Chojnie?
Sukces po latach
Długa lista skarg
Program Dni Chojny
Orlik droższy
Ochrona budynków glinianych w gminie Cedynia
Sport

Ochrona budynków glinianych w gminie Cedynia

Pamięć o dziedzictwie kulturowym i duchowym kształtuje tożsamość narodową, dlatego tak istotne jest przybliżanie i przedstawianie jego bogactwa. Dziedzictwo kulturowe stanowi dorobek materialny i niematerialny poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Najczęściej utożsamiamy je z architekturą, sztuką, obrzędami i innymi przejawami gospodarowania oraz rozwoju społeczności.
Wszyscy jesteśmy spadkobiercami dorobku kulturowego poprzednich pokoleń, jednak to, co nas otacza, często wydaje się powszednie, zwykłe i codzienne. Przypatrując się miejscowościom w gminie, zauważyć można wiele cennych miejsc, które zachowały swój pierwotny charakter. Oprócz pałaców i większych budowli, istnieje wiele innych budynków należących do gospodarstw przydomowych. Niektóre z nich uległy zniszczeniu w wyniku wojen oraz braku odpowiednich prac remontowych, jednak część została odremontowana z zachowaniem pierwotnej formy. Szacunek gospodarza do obiektów takich jak stare budynki drewniane i gliniane, istotnie wpływa na zachowanie przejawów kultury naszych przodków i świadczy o szacunku do swojej małej ojczyzny.
Znaczącym czynnikiem mającym wpływ na obecny stan krajobrazu kulturowego współczesnej wsi na Pomorzu Zachodnim było funkcjonowanie Państwowych Gospodarstw Rolnych w latach 1949-1991. Ówczesne założenia polityki rolnej oparte były na idei tworzenia wsi socjalistycznej, zakładającej wykorzystanie w budownictwie technologii wielkiej betonowej płyty. Jednak do roku 1945 dominującą formą zabudowy na większości terenów była wieś folwarczna z tradycyjnym zespołem zabudowy pałacowo-parkowej. Po 1949 roku niekontrolowany rozwój i "unowocześnienie" rolnictwa doprowadziło do szeregu niekorzystnych przekształceń, przyczyniając się do destrukcji dotychczasowego zasobu krajobrazu wiejskiego. Jednakże zmiany polityczne, jakie nastąpiły po 1989 roku, ponownie dają nam możliwość przywrócenia właściwego procesu zagospodarowania przestrzeni, co może znacznie wpłynąć na podniesienie atrakcyjności kulturowej, historycznej i turystycznej wsi. Spójrzmy więc wokół siebie oczami dobrego gospodarza i spróbujmy dostrzec to, co możemy jeszcze ocalić i co może stanowić atrakcję naszej wsi czy gminy. Nowo powstające budynki mieszkalne i gospodarcze powinny być zaprojektowane tak, aby nie zakłócały tradycyjnego charakteru wsi. Wybierając projekt budowlany, zwróćmy uwagę na dostosowanie form, gabarytów i kolorystyki budynków tak, aby harmonizowały one z lokalną architekturą oraz pozytywnie wpływały na regionalną tożsamość kulturową naszego regionu. Zmierzając ku przyszłości, szanujmy dokonania przodków, co pozwoli nam żyć w zharmonizowanym krajobrazie o niepowtarzalnych walorach turystycznych.

W celu ochrony dziedzictwa kulturowego Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Oddolnych "Samosiejka" realizuje projekt współfinansowany przez Fundację Wspomagania Wsi - "Ochrona budynków glinianych w gminie Cedynia". Na terenie gminy organizowane są wykłady na temat tradycyjnych metod i technik remontowania budynków glinianych oraz tworzenia małej architektury przydomowej przy użyciu gliny. W dniach 1-10 lipca w miejscowości Piasek odbędą się warsztaty budownictwa naturalnego. Ogłoszony został także konkurs na najładniejszy budynek z gliny (nagroda pieniężna).

Wszystkie zainteresowane osoby proszone są o kontakt z prezesem stowarzyszenia pod numerem telefonu: 0606 87 19 87.
Aleksandra Marchowska

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska