Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 26 z dnia 30.06.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Sami nie wiemy, co posiadamy
Cudowny świat białej mocy
O naszej gazecie na innych łamach
Nasze panie na kongresie
Muzeum w młynie
Litwini w Chojnie
Tam, gdzie pieprz rośnie (12)
Sport

Cudowny świat białej mocy

Niezwykły film i niezwykły reżyser będzie wkrótce gościem kina "Gryf" w Gryfinie. Zaprezentowany zostanie tegoroczny dokument pt. "Die Wundersame Welt der Waschkraft", co w swobodnym tłumaczeniu brzmi "Cudowny świat białej mocy". O filmie tym pisaliśmy już w lutym. Jego twórcą jest Hans-Christian Schmid - jeden z najbardziej znanych współczesnych reżyserów niemieckich. Zainspirował go artykuł Renate Meinhof pod tym samym tytułem w "Süddeutsche Zeitung", uhonorowany Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską w kategorii prasy za rok 2007. Zdjęcia kręcono na przełomie 2007 i 2008 roku m.in. w Berlinie, Gryfinie, Nowym Czarnowie i Widuchowej. To mała ilustracja zjawiska zwanego globalizacja, a jej przykładem jest droga, jaką pokonują ręczniki z najbardziej prestiżowych berlińskich hoteli na polską prowincję do pralni Fliegel w Nowym Czarnowie, w której pracują Polacy. Firmy przeróżnych branż lokalizują swe placówki w miejscach, gdzie siła robocza jest tańsza - to też jeden z typowych przejawów globalizacji. Film koncentruje się na losach trzech polskich rodzin. Reżyser zaprzyjaźnił się z nimi i jedną z nich nawet niedawno odwiedził podczas domowej uroczystości.

Hans-Christian Schmid znany jest w Polsce głównie z fabularnego filmu "Światła" (z 2003 roku), dziejącego się we Frankfurcie nad Odrą i Słubicach. Jedną z ról zagrał tam Zbigniew Zamachowski. Trzy lata później Schmid nakręcił "Requiem", zdobywając nagrodę krytyki na festiwalu w Berlinie. Potem był współscenarzystą "A na koniec przyjdą turyści", którego akcja rozgrywa się współcześnie w Oświęcimiu. Autorem zdjęć do wszystkich filmów Schmida (w tym do "naszego" dokumentu) jest polski operator Bogumił Godfrejów.

Film "Die Wundersame Welt der Waschkraft" zostanie w Gryfinie pokazany dwa razy: 17 lipca o godz. 19 i 18 lipca o 16. Po każdej projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem i bohaterami filmu. Bilety są już do nabycia w przedsprzedaży w cenie 14 zł.
Reżyser Hans-Christian Schmid

Przy okazji kino "Gryf" planuje pokaz głośnego filmu Schmida pt. "Requiem" o losach młodej dziewczyny, która na początku lat 70. stała się ofiarą egzorcyzmów. Chorowała na epilepsję, ale wychowywana przez ortodoksyjnych katolickich rodziców, zaczęła wierzyć, że opętały ją złe moce.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska