Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 27 z dnia 07.07.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Inna muzyka
Jak powstają fortuny
Zanieczyszczone powietrze nad Widuchową
Bój o fundusz sołecki
Uhuru kolekcjonuje nagrody
Strażacy mają coraz więcej roboty
Wojenki w chojeńskiej kulturze
Sport

Zanieczyszczone powietrze nad Widuchową

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie na podstawie badań za 2007 i 2008 rok stwierdził w powietrzu na obszarze gminy Widuchowa przekroczenie docelowego poziomu benzopirenu. Podobna sytuacja występuje także w aglomeracji szczecińskiej, w Koszalinie, a zwłaszcza na terenie powiatu szczecineckiego, w którym dopuszczalny poziom jest kilkakrotnie przekroczony. W związku z tym 26 czerwca Zarząd Województwa podjął uchwałę o przygotowaniu programu ochrony powietrza dla tych czterech stref (w pierwszej kolejności dla powiatu szczecineckiego). Poziom docelowy określa się w celu zapobiegania lub ograniczania szkodliwego wpływu danej substancji na zdrowie ludzi lub środowisko. Celem programu ochronnego będzie określenie działań umożliwiających osiągnięcie do 2013 r. bezpiecznego poziomu benzopirenu.

Jako potencjalne przyczyny przekroczeń zawartości benzopirenu w powietrzu wymieniono: emisję będącą skutkiem indywidualnego ogrzewania budynków oraz emisję z dużych źródeł energetycznych (w pobliżu Widuchowej znajduje się wielka węglowa elektrownia Dolna Odra, a po drugiej stronie granicy - funkcjonująca przy papierni w Schwedt spalarnia, która właśnie jest rozbudowywana). Przyczyniać mogą się też niekorzystne warunki meteorologiczne. Jak nas poinformowano, dopiero szczegółowe analizy podczas opracowywania programu ochrony powietrza pozwolą na wskazanie głównych przyczyn przekroczeń.

Benzopiren to węglowodór obecny w smole węglowej, sadzy, dymie papierosowym, w spalinach samochodowych oraz w atmosferze jako produkt niecałkowitego spalania. Jest silnym czynnikiem rakotwórczym. Warto dodać, że benzopiren występuje też w tak popularnych u nas grillowanych potrawach. Dlatego do grillowania powinno się używać jedynie węgla drzewnego, a jako podpałki - wyłącznie naturalnych substancji, spalających się całkowicie. Nie należy dodawać drewna iglastego, bo zawiera żywicę, której spalanie powoduje powstawanie szkodliwych związków. Benzopiren wytwarza się także podczas palenia się tłuszczu ściekającego z grillowanego mięsa do ognia. Zapobiega temu stosowanie aluminiowych tacek. Nie należy jeść produktów przypalonych, gdyż w powłoce węglowej gromadzą się substancje rakotwórcze.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska