Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 31-32 z dnia 04.08.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Potężna impreza
Co postanowi rada?
Duże motocykle i małe samochody
Mieszkowickie Dni Kultury i Przyjaźni
Radni przeciw zwolnieniu radnego
Inwestycyjny impuls w Cedyni
Niespokojne wakacje w Mieszkowicach
Sport

Sport

Olimpijczyk w Moryniu

Na mecie zwycięzca - Rafał Wójcik
Jak było do przewidzenia, 10. jubileuszowy Bieg dookoła Morynia i Jeziora Morzycko zgromadził rekordową ilość zawodników. W sobotę wystartowało ponad 180 osób, w tym 27 kobiet. Znacznie też poprawiła się frekwencja w biegu młodzieżowym. Gwiazdą imprezy był nasz czołowy maratończyk (dwukrotny mistrz Polski), a przed laty najlepszy przeszkodowiec Rafał Wójcik - do niedawna reprezentant Sportingu Międzyzdroje, a ostatnio KKL Kielce. Podczas Olimpiady w Sydney w 2000 roku doszedł do półfinału w biegu na 3000 m z przeszkodami. W kraju na tym dystansie zwyciężał podczas mistrzostw Polski aż siedmiokrotnie. Jak przystało na tak renomowanego biegacza, nie dał on szans pozostałym zawodnikom, zostawiając daleko w tyle ubiegłorocznego zwycięzcę Krzysztofa Bartkiewicza z Torunia i najlepszego polskiego ultramaratończyka Jarosława Janickiego z Gryfina. Kolejne miejsca zajęli: 4. Marcin Zagórny z Radnicy, 5. Andrzej Chwieduk z Karlina, 6. Tomasz Sommer z Sulechowa.
Najszybsza z kobiet - Paulina Włodarek

Wśród pań rywalizacja była niezwykle zacięta. W końcówce do upadłego o zwycięstwo walczyły: wielokrotna triumfatorka moryńskiego biegu 45-letnia Danuta Pietruszyńska z Międzychodu i aż o 23 lata młodsza Paulina Włodarek ze Szczecina. Młodość tym razem zwyciężyła. Trzecia była Edyta Rybacka, czwarta Małgorzata Bylińska (obie Hermes Gryfino), a piąta Monika Zemla z Myśliborza. W biegu młodzieżowym wśród dziewcząt triumfowały chojeńskie bliźniaczki Pośniakówny, trenujące w gryfińskim Hermesie: Manuela przed Patrycją, a wśród chłopców zwyciężył 17-latek z Morynia Mateusz Wermuth przed o 3 lata młodszym Pawłem Pankratowem z Mieszkowic.


Więcej o biegu w następnym numerze, kiedy napiszemy szerzej o występie zawodników z naszego powiatu.
Tadeusz Wójcik

Moda na bieganie
Lawinowo wzrasta moda na bieganie. W tym roku we wszystkich imprezach bite są rekordy frekwencji. Wspominałem o tym już przy okazji relacji z niektórych biegów. Podobnie było podczas lokalnej, kiedyś zupełnie niezauważalnej imprezy, jaką był bieg integracyjny na dystansie 5 km o puchar Rady Sołeckiej, zorganizowany 25 lipca w Starym Objezierzu (gm. Moryń). Chociaż nikt nie liczył na żadne nagrody, na starcie stanęło ponad 40 zawodników z wielu miejscowości. Byli nawet z Poznania. Cieszy też to, iż coraz więcej osób z naszego rejonu rozpoczyna przygodę z bieganiem. W Starym Objezierzu można było zobaczyć parę nowych twarzy. Zapewne część z nich na stałe dołączy do grupy biegających.
Bieg zakończył się zwycięstwem renomowanego długodystansowca Łukasza Hryciuka z Dębna, który z czasem 15 min. i 22 sek. wyprzedził o 36 sek. Piotra Karolczaka z Poznania i o 59 sek. Miłosza Lewandowskiego z Myśliborza. Z naszego powiatu najlepsze, szóste miejsce wywalczył Henryk Rębowiecki z Piaseczna, który po przerwie wznowił systematyczne treningi i wraca do wysokiej formy. Najlepszym zawodnikiem z gminy Moryń (11. miejsce) okazał się Mateusz Waliczek, a z sołectwa Stare Objezierze Krzysztof Trojanowski, który ukończył bieg na 20. pozycji.
(tw)

Kolarstwo dla każdego
W niedzielę 23 sierpnia u naszych sąsiadów za Odrą odbędą się po raz ósmy otwarte kolarskie mistrzostwa powiatu Uckermark, połączone z wyścigami rowerowymi dla amatorów. Impreza rozpocznie się o godz. 10 w miejscowości Schönow (17 km od Schwedt w kierunku na Prenzlau, przed Passow skręcić w prawo na Stendell i Jamikow). Dla amatorów opłaty startowe wynoszą: 15 euro na dystansie 67 km i 5 ? w wyścigu ulicznym na 30 km oraz 5 ? kaucji za numer startowy. Zgłoszenia do 21 sierpnia do godz. 20 przez internet: www.Schoenower-SV.de (Radsport) lub na godzinę przed startem, ale wówczas obowiązuje dodatkowa opłata 5 ?. W zgłoszeniu należy podać wiek i dystans. Liczba uczestników ograniczona. Osoby poniżej 18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców.
Trasa prowadzi z Schönow przez Jamikow, Stendell, drogę B 166, następnie kieru-nek Passow, Zichow, Fredersdorf, Polßen, Schmiedeberg, Günterberg, Greifenberg, Kerkow, Mürrow, Frauenhagen, Schönermark, Grünow i z powrotem przez Passow i Stendell do Schönow.
(r)

Trochę dobrze, trochę źle
Piątka lekkoatletów Hermesa Gryfino zakwalifikowała się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która rozegrana została 24-26 lipca w Krakowie. Z powodu choroby nie uczestniczył skoczek wzwyż Damian Tyczka, a Justyna Konikowska nie ukończyła swojej konkurencji - 2000 m z przeszkodami. Pozostali zawodnicy spisali się zupełnie dobrze, nawet powyżej oczekiwań trenerów. Oszczepnik Adrian Serafin zajął 14. miejsce z wynikiem 51,08 m, skoczkini wzwyż Dominika Mirek była 8. z rezultatem 158 cm, a Magdalena Chrzanowska wywalczyła 7. miejsce (ścisły finał) w siedmioboju, uzyskując 4064 pkt.
Na zdj. tradycyjna kąpiel wieloboistek na zakończenie konkursu.
(tw)

Rusza liga
W najbliższą sobotę 8 sierpnia nastąpi inauguracja rundy jesiennej III ligi piłkarskiej. Beniaminek Energetyk Gryfino zmierzy się tego dnia u siebie z Astrą Ustronie Morskie. Pozostałe mecze: Gryf Wejherowo - Kotwica Kołobrzeg, Dąb Dębno - KP Chemik Police, Chojniczanka Chojnice - Rega Trzebiatów, Piast Choszczno - Cartusia Kartuzy, Darzbór Szczecinek - Orkan Rumia, Bytovia Bytów - Gryf 95 Słupsk, Kaszubia Kościerzyna - Błękitni Stargard. Tydzień później gryfinianie jadą do Słupska
15 sierpnia rusza V liga, Już w pierwszej kolejce będziemy mieli derby: Odra Chojna zagra u siebie z Orłem Trzcińsko-Zdrój. Inne mecze: GKS Mierzyn - Kluczevia Stargard, Kłos Pełczyce - Iskierka Szczecin-Śmierdnica, Sparta Węgorzyno - Stal Lipiany, Polonia Płoty - Osadnik Myślibórz, Arkonia Szczecin - Świt Szczecin-Skolwin, Pomorzanin Nowogard - Zorza Dobrzany, Woda/Piast II Rzecko - Sparta Gryfice. Kolejne mecze już w środę 19 sierpnia. Odra zagra w Myśliborzu, a Orzeł w Stargardzie.
Klasa okręgowa z udziałem pięciu drużyn z naszego powiatu (grupa II) też zaczyna 15 sierpnia: Klon Krzęcin - Sparta/Odra II Godków, Mieszko Mieszkowice (spadkowicz z V ligi) - Sęp Brzesko, Odrzanka Radziszewo - Orkan Suchań, Unia Dolice - Morzycko Moryń (awansował z A-klasy), Jedność Przewłoki - Czcibor Cedynia. W grupie I Fagus Kołbacz zmierzy się z Jeziorakiem Szczecin-Załom.
A-klasa inauguruje rundę jesienną 22 sierpnia, a B-klasa 29 sierpnia.

Zmarł Henryk Gąszczak
17 lipca w wieku 83 lat zmarł były główny księgowy ZE Dolna Odra Henryk Gąszczak. Na szerszym forum znany był jako doskonały, wręcz niezastąpiony statystyk lekkiej atletyki. To jego długoletnia pasja, połączona z wykonywanym zawodem i wykształ-ceniem, skończył bowiem studia ekonomiczne, specjalizując się w statystyce. Gdy jeszcze nie było Internetu, opracowania, tabele i wyliczenia Pana Henryka były bezcenne, bo trzeba było benedyktyńskiej cierpliwości i wielogodzinnej, codziennej pracy, by prześledzić, zebrać i opracować tysiące wyników. On to potrafił i lubił. Pamiętam jeszcze okres, gdy był prezesem, a potem kierownikiem sekcji lekkiej atletyki w Energetyku Gryfino i jeździł ze sportowcami na zawody. Wtedy skrupulatnie zapisywał każdy wynik i często dzwonił jeszcze wieczorem, informując z radością, że nasz zawodnik ma aktualnie takie miejsce w kraju, że zakwalifikował się na mistrzostwa Polski czy spartakiadę. Zawodnicy zapewne doskonale pamiętają, że gdy walczyliśmy o punkty i wejście do II ligi, Henryk Gąszczak stosował swoisty doping, zapewniając określoną ilość słodyczy za zdobycie punktów. Można było dostać czekoladę lub dropsa. To było bardzo sympatyczne, a przy okazji mieliśmy dobrą zabawę przy podziale nagród. Nasz sponsor był zawsze miły, sympatyczny i nigdy nie wytknął nikomu porażki.
Jak już wspomniałem, jako statystyk był nieoceniony. Działając w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, był wzorem dla tych, którzy zaczęli gromadzić podobne materiały. Prowadził też stronę internetową "Polska lekkoatletyka w statystyce". Opracował szczegółowe zestawienia wyników wszystkich konkurencji od 1920 roku. Trenerzy, zawodnicy czy też działacze sportowi, którzy zetknęli się z Panem Henrykiem, bardzo ciepło go wspominają i podziwiają.
Gdy przed kilku laty potrzebowałem do artykułu wyników sportowych wicepremiera Balcerowicza, Pan Henryk znalazł je w parę sekund, a właściwie podał mi je z pamięci.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska