Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 34 z dnia 25.08.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Program Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu w Chojnie
Odzyskiwanie Odry
Projekty na 13 mln
I tak było pięknie
Skrzynka pełna dziwolągów
Uhuru dwa razy we Francji
Na koniach szlakiem zakonów
Sport

Odzyskiwanie Odry

Odra pozostaje cały czas wielką niewykorzystaną szansą, zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów. Szczęśliwcy, którzy mieli okazję odbyć rejs tą rzeką, pełni są zachwytu nad jej krajobrazami. Ale dostąpili tego nieliczni, bo regularnych rejsów po prostu nie ma. Przyczyny są prozaiczne: statki nie mają gdzie przybijać, a poza tym zaniedbania hydrotechniczne powodują, że dla żeglugi stan wody jest często albo za wysoki, albo za niski. Widać to na przykładzie granicznego promu w Gozdowicach.
Tym bardziej cieszy przystąpienie Gryfina do realizacji wielkiego projektu budowy nabrzeża dla jednostek pasażerskich i turystyki żeglarskiej na prawym brzegu Odry Wschodniej. Pierwszy etap to nabrzeże żeglarskie długości 203 m, zlokalizowane na południe od mostu na Regalicy. Stanowiska postojowe dla jachtów zaprojektowano na pontonach, dostosowujących się do zmiennego poziomu wody. Powstać mają też drogi, chodniki, parkingi i inna infrastruktura. Budowa kosztować ma prawe 3 mln euro, z czego aż 85 procent (2,542 mln ?) pokryje unijny fundusz Interreg IVA. Realizację zaplanowano od 1 października br. do połowy 2012 r. Partnerem niemieckim jest miasto Schwedt.

Tu powstanie w Gryfinie nabrzeże pasażerskie
Drugi etap to zlokalizowane na północ od mostu nabrzeże pasażerskie dla czterech statków oraz nadrzeczny bulwar. Ogólny koszt to prawie 16 mln zł, z czego blisko połowa ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Inwestycję wpisano na listę RPO 15 maja decyzją Zarządu Województwa. Budowę przewidziano od stycznia 2011 r. do czerwca 2013 r.
Preumowę dotyczącą dofinansowania drugiego etapu podpisano 19 sierpnia w Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie. Parafowali ją: marszałek województwa Władysław Husejko, wicemarszałek Witold Jabłoński, burmistrz Gryfina Henryk Piłat i jego zastępca Maciej Szabałkin. Obecny był też senator Jan Olech oraz wójtowie Bań - Teresa Sadowska i Widuchowej - Michał Lidwin. Burmistrz Piłat powiedział, że to będzie realizacja wielkiej idei przywracania Gryfina Odrze. - Zagospodarowane zostaną najpiękniejsze tereny w mieście. To jeden z najfajniejszych dni w życiu - wyznał Piłat.
Umowę podpisali (od lewej): wicemarszałek Jabłoński, marszałek Husejko, burmistrz Piłat i jego zastępca Szabałkin
Czemu wcześniej przez tyle lat nie rozpoczęto tych inwestycji? Jak powiedział nam wiceburmistrz Szabałkin, dopiero teraz dostępne są tak duże środki unijne. Sam budżet gminy nigdy nie udźwignąłby takich kosztów.
Budowa nabrzeża ma spowodować zogniskowanie się na nim najważniejszych funkcji rekreacyjno-turystycznych miasta. Dopiero wówczas Gryfino tak naprawdę zacznie leżeć nad Odrą.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska