Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 08.09.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W Siekierkach o wojnie i pokoju
Odważna kobieta
Frykasy z Marwic
Szkoły się kurczą
Malarska integracja
Projekt na Jagiellońską
Aktywne gospodynie
Trenować zamiast pić
Sport

Aktywne gospodynie

Po raz drugi zorganizowano 22 sierpnia święto Mętna, zapoczątkowane w ub. roku przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Pogoda dopisała, więc festyn zgromadził wiele osób także z innych miejscowości. Obecny był też burmistrz Chojny Adam Fedorowicz z żoną. Oto rozmowa z przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Mętnie Genowefą Wasylów.

- Jakie atrakcje towarzyszyły festynowi w Mętnie?
G. Wasylów: - Dzieciom urządzono dzięki naszym sponsorom m.in. zjeżdżalnię, a dla dorosłych zabawę pod gołym niebem do białego rana. Czynny był bufet z różnymi wyrobami kulinarnymi. Nasze członkinie same je przygotowały i sprzedawały, zbierając środki na przyszłą działalność.
- Co oznacza dla waszego koła nawiązanie do tradycji?
- W latach 60. w Mętnie działało bardzo prężnie KGW. Nasze seniorki były jego założycielkami i rzewnie wspominają działalność, która cieszyła się wielkim powodzeniem. W latach 80. zaprzestano działalności. Obecne koło jest nawiązaniem do tamtej tradycji.
- Od kiedy działacie?
- Na początku 2008 r. podjęliśmy rozmowy o utworzeniu koła. Swymi wskazówkami pomogła nam dyrektor Małgorzata Karwan z Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Zwołaliśmy pierwsze posiedzenie i oficjalnie jesteśmy zarejestrowane. Jest 10 czynnych członkiń, a następnych 10 sympatyzuje z nam, wspierając pomocą. Mamy też czterech panów.
- Czym rozpoczęliście działalność?
- Pierwsza naszą imprezą był w 2008 r. Dzień Dziecka, a potem zabawa wiejska, w sierpniu festyn, następnie andrzejki.
- Czym możecie się poszczycić w 2009 roku?
- Rozpoczęłyśmy od walentynek. 15 maja po raz pierwszy zorganizowałyśmy Dzień Seniora, była zabawa z zespołem muzycznym. Potem przygotowałyśmy Dzień Dziecka. 12 lipca już po raz drugi jako KGW spotkałyśmy się z byłymi mieszkańcami Mętna z Niemiec. Obchodziliśmy 20-lecie naszych spotkań. Przyjęliśmy ich obiadem i własnymi wypiekami. Jak co roku, odbyła się uroczysta wspólna msza, którą ty tłumaczyłaś. W konkursie podczas Dni Chojny nasz tort, przedstawiający Bramę Barnkowską, zdobył Złotą Blachę i 500 zł nagrody. Kupiliśmy za to naczynia kuchenne. Ostatnio przygotowywaliśmy potrawy na Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu w Chojnie.
- Jakie macie życzenia na przyszłość?
- Chcemy być w Mętnie akceptowane przez tych, którzy do tej pory nas nie tylko nie akceptują, ale stwarzają niepotrzebne problemy. Naszym życzeniem jest, abyśmy wszyscy ze sobą współpracowali dla dobra mieszkańców. Wyznajemy zasadę "Wspólnie jesteśmy silni".
- A jak współpracuje się z Urzędem Miejskim w Chojnie?
- Bardzo dobrze rozpoczęła się współpraca z władzami i pozostałymi kołami w gminie oraz z gminnym koordynatorem Barbarą Andrzejczyk. Życzymy sobie, aby taka współpraca była zawsze.

Rozmawiała Bożena Mertens, która od 15 lat uczestniczy w życiu Mętna jako współwłaścicielka spółki "Merop" i przewodnicząca niemiecko-polskiego stowarzyszenia DEPLaf w Berlinie

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska