Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 15.09.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jest stowarzyszenie!
Pierwsza w powiecie
Dobre, czyli niebezpieczne
Powstaje książka ze wspomnieniami z obozów
Mieszkowice chcą robić swoje
Więcej gazu
Szkoły nie do poznania
Wzięli kościół w swoje ręce
Moto-błoto w Chojnie
Piłka nożna

Powstaje książka ze wspomnieniami z obozów

Druga wojna światowa była nie tylko konfliktem zbrojnym na niespotykaną dotąd skalę. Tym, co zdecydowało o jej osobnym, przerażającym obliczu, były nazistowskie fabryki śmierci. Ofiary liczone w milionach, tatuowanie numerów więźniom, eksperymenty medyczne, komory gazowe, głód i praca ponad siły spowodowały, że ci, którzy przeżyli obozy koncentracyjne, niejednokrotnie zastanawiali się, jak po tym wszystkim żyć, kochać, pracować...
Z tego powodu ich jednostkowe doświadczenia, wspomnienia i to, jak na nowo uwierzyli w uniwersalne wartości, jest ważne nie tylko dla nich samych, ale i dla urodzonych już po wojnie.
Dlatego przygotowujemy książkę, w której chcemy przedstawić czytelnikom ich postaci, obozowe przeżycia i poszukiwanie wewnętrznego ładu po zakończeniu obozowej gehenny. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie jest łatwo wracać pamięcią do tamtych czasów. W książce "Będziecie moimi świadkami" pisał o tym ksiądz arcybiskup Kazimierz Majdański, były więzień obozu koncentracyjnego w Dachau. Mimo to autor podkreśla w niej: "A jednak pozostaje obowiązek świadczenia".

Jesteśmy wdzięczni tym z Państwa, którzy już wyrazili gotowość do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami z hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Prosimy o kontakt tych, którzy również chcą to uczynić.
Andrzej Łazowski, tel. 503 187 452
Remigiusz Rzepczak, tel. 506 362 389

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska