Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 15.09.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jest stowarzyszenie!
Pierwsza w powiecie
Dobre, czyli niebezpieczne
Powstaje książka ze wspomnieniami z obozów
Mieszkowice chcą robić swoje
Więcej gazu
Szkoły nie do poznania
Wzięli kościół w swoje ręce
Moto-błoto w Chojnie
Piłka nożna

Więcej gazu

Siedem lat temu weszła na teren gminy Chojna firma KRI z Wysogotowa pod Poznaniem, zajmująca się gazyfikacją. Wybudowała na dawnym lotnisku stację regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego oraz rurociąg do centrum miasta. Do stacji dostarczany jest cysternami gaz w płynie (LNG). Po doprowadzeniu do stanu pierwotnego (lotnego), gazociągiem wędruje on do dwóch kotłowni: przy ul. Różanej i Bolesława Chrobrego.
Gaz ziemny jest jednym z najtańszych i najbardziej ekologicznych źródeł energii. Jednak mimo to w Chojnie nie stał się najpopularniejszym rodzajem opału. Wynika to w dużej mierze z nieufności mieszkańców oraz z naszej dość niskiej świadomości ekologicznej. Dlatego wielu z nas woli używać pieców, w których można palić wszystkim, łącznie ze śmieciami i plastykowymi butelkami, co zatruwa zarówno przyrodę, jak i nas samych. Są przepisy, mające zapobiegać takiemu barbarzyństwu, ale nie są egzekwowane. Brak jest też wystarczających zachęt finansowych do przestawienia się z węgla na gaz. W rezultacie Chojna - mimo pewnej poprawy - spowita jest w zimie czarnym dymem.

8 września przedstawiciel spółki KRI Michał Zierhoffer (kierownik ds. kluczowych klientów) spotkał się w Chojnie z burmistrzem Adamem Fedorowiczem, szefami PUK-u i Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz kilkoma naczelnikami wydziałów Urzędu Miejskiego. Mówił o koncepcji rozbudowy sieci gazowej na terenie miasta. Koszty pokryje KRI, a mieszkańcy zapłacą tylko za przyłączenie (ok. 1200 zł), no i oczywiście za instalację wewnątrz budynku.
Pierwszy etap rozbudowy obejmuje kotłownię przy ul. Prusa, która ogrzewa budynek wielorodzinny przy tej ulicy (tzw. Pekin), w którym w przyszłym roku gmina ma przeprowadzić termomodernizację. Kotłownia ta ogrzewa ponadto budynek Rady Miejskiej, Urząd Miejski i Komisariat Policji. Drugi etap to ul. Żółkiewskiego z położonym tu przede wszystkim dużym Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych i dworcem PKP. Następnie KRI zamierza doprowadzić gazociąg do ul. Polnej, gdzie znajduje się dużo hurtowni i sklepów. Kolejne etapy: 4) ulice Kościuszki i Chrobrego, 5) ul. Barwicka i I kolonia, 6) dzielnica Lotnisko.
Firma planuje akcję informacyjną i spotkania z mieszkańcami, aby zachęcić ich do korzystania z gazu.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska