Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 22.09.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nie wszystko złoto, co się świeci
Dogadali się
Radni przeciw rozwojowi?
15 lat minęło...
Musimy na siebie zarobić
Projekt-gigant
Zmarł K. Stranc
Powell jest nasz
Sport

Projekt-gigant

Banie jako jedyna gmina w naszym powiecie będzie realizować projekt Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach wyrównywania szans edukacyjnych dzieci wiejskich. W sumie złożono w woj. zachodniopomorskim 180 wniosków, w tym 8 z powiatu gryfińskiego. Do realizacji zakwalifikowano 31. Bański projekt to przedsięwzięcie na szeroką skalę, obejmujące od września 2009 do grudnia 2011 dzieci z całej gminy. Kwota, jaką gmina otrzyma na ten cel, jest bardzo duża, bo aż 1,4 mln zł. To z pewnością największy z dotychczasowych projektów edukacyjnych w naszym powiecie. Wyrównywanie szans to pojęcie szerokie i w jego zakres wchodzi wiele dziedzin: od pomocy dla uczniów słabszych do zajęć sportowych, korekcyjnych, kulturalnych, warsztatów psychologiczno-pedagogicznych, doradztwa zawodowego dla gimnazjalistów, zajęć logopedycznych itp. Będą też dodatkowe zajęcia edukacyjne dla uczniów z konkretnych przedmiotów, np. z matematyki, informatyki, języka polskiego czy przyrody.

Wójt Teresa Sadowska w Wiejskim Centrum Kształcenia na Odległość w Piasecznie
Zaakceptowanie wniosku na tak dużą kwotę mile zaskoczyło władze Bań. Mówi sekretarz gminy Jerzy Zgoda: - Podeszliśmy do tego zadania profesjonalnie, rozpisując "partyturę" w każdym szczególe. Oprócz zaangażowania naszych urzędników, dyrektorów szkół i nauczycieli, skorzystaliśmy z pomocy firmy specjalizującej się w tego typu projektach. Opłaciło się, bo zapewne przyznane i wydane pieniądze nie będą zmarnowane. Wcześniej czy później zaowocują.

Nie tylko dla dzieci
Szansę edukacyjną w gminie Banie mają nie tylko dzieci, lecz i dorośli. W Piasecznie utworzono bowiem Wiejskie Centrum Kształcenia na Odległość. To projekt współfinansowany przez Unię Europejską - także w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. O celach, założeniach i zadaniach centrum jako wioski internetowej pisaliśmy szerzej już wcześniej, przy okazji otwarcia identycznej placówki w gminie Trzcińsko-Zdrój (też w miejscowości Piaseczno). W naszym województwie jest 21 takich ośrodków. Bańskie Piaseczno otrzymało niedawno standardowe wyposażenie. Podstawowy sprzęt to 10 dobrej jakości komputerów z dostępem do internetu. Dla wszystkich łaknących wiedzy i fachowej pomocy centrum jest otwarte po 5 godzin dziennie od poniedziałku do piątku i w co drugą sobotę. Przeszkoloną osobą jest Anna Wiśniewska, która jednocześnie nadzoruje zajęcia w znajdującej się w drugim pomieszczeniu świetlicy wiejskiej.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska