Dzisiaj jest niedziela, 22 maja 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 29.09.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Laboratoryjna droga przez mękę
Jabłko zamiast chipsa
Rosja czeka
Nasza młodzież w euroregionie
Premiery w UBS
Teatry już w akcji
Alkohol na okrągło?
Nigdy więcej?
Sport

Jabłko zamiast chipsa

W tym roku szkolnym wchodzi program "Owoce w szkole", w większości finansowany ze środków Unii Europejskiej. Celem tej unijnej inicjatywy jest wdrażanie wśród dzieci właściwego odżywiania, przyzwyczajanie do spożywania owoców i warzyw. To zarazem profilaktyka zdrowotna i walka z powszechną już w młodym wieku nadwagą.
Nasz rząd zobowiązał się do uczestnictwa w owym programie i w sierpniu ukazały się przepisy wykonawcze. Program realizowany będzie poprzez Agencję Rynku Rolnego. Skierowany jest do klas I-III szkół podstawowych. Szkoły już zadeklarowały, czy wchodzą do programu w I czy też w II semestrze. Dziecko przez 10 tygodni otrzymywać będzie w szkole świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki, soki owocowe) i warzywa (marchew, ogórek, rzodkiewkę, paprykę). Jednocześnie prowadzona będzie akcja edukacyjna. Placówki, które w I turze przystąpiły do programu, zaczną go już 19 października i zakończą 12 lutego, a pozostałe realizować będą w II semestrze: od 2 lutego do 18 czerwca.

Z funduszu unijnego przeznaczono na Polskę 9,2 mln euro, a rząd dopłaci 3,1 mln. Z naszego powiatu w I semestrze owocowo-warzywną akcję realizować będzie 20 szkół: Banie, Brwice, Cedynia, Godków, SP 2, SP 3 i SP 4 Gryfino, Lubanowo, Moryń, Swobnica, Radziszewo, Witnica, Chwarstnica, Gardno, Stołeczna, Krzymów, Trzcińsko-Zdrój, Nawodna, Lisie Pole, Żabnica.
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska