Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 13.10.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jezioro Jeleńskie wysycha?
Skandal z drogami trwa
Burmistrz Piłat bez wyroku
Pieniądze dla wsi
Igłą w Pierogi
Włóczykij w Warszawie
Bociany starosty
I chcieliby, i boją się
Nie chcą fermy norek
Praca i przygoda
Sport

Bociany starosty

Kolejny raz w dziesięciu kategoriach wytypowano osoby i instytucje, kandydujące do statuetki Bociana, przyznawanej od 2006 r. przez starostę. Nagrodzony ma być wkład w rozwój samorządowej wspólnoty lokalnej w latach 2008-2009. Nominowanych wyłoniła w głosowaniu kapituła, wybrana przez starostę Wojciecha Konarskiego. Wcześniej kandydatury ze swych gmin zgłosili burmistrzowie i wójtowie, a także zwycięzcy z poprzednich lat oraz instytucje, stowarzyszenia i inne organizacje. Po kolejnym posiedzeniu kapituły lista zdobywców Bocianów ogłoszona zostanie 5 listopada na uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Oto tegoroczni nominowani:

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
* Piotr Hrynkiewicz - właściciel hotelu i restauracji "Klasztor Cedynia", pieczołowicie odrestaurował na ten cel dawny klasztor cysterek. * PUHP Sady Trzcińsko-Zdrój - istniejąca od 1993 r. spółka gospodaruje na 140 ha sadów i 230 ha zbóż i rzepaku, trzykrotna laureatka konkursu "Agroliga". * Marcin Prys - prezes gryfińskiej firmy Mindflow Multimedia, projektującej strony internetowe.

ZAWODNIK ROKU
* Daria Szulc z Gryfina - aktualna mistrzyni Polski i świata w karate shotokan, mistrzyni Europy w drużynie seniorek i brązowa medalistka indywidualnie w juniorkach. * Drużyna piłki ręcznej mężczyzn Energetyka Gryfino, która w tym roku awansowała do I ligi. * Marek Klonowski - za bezprecedensowe przejście trawersem drugiej co do wielkości góry Ameryki Płn. - Mount Logan w Kanadzie.

ANIMATOR SPORTU
* Ks. Marian Augustyn - wikary z Morynia, współorganizator i uczestnik zawodów motocrossowych w Cedyni i w Przyjezierzu, gdzie z jego inicjatywy powstał tor. * Tomasz Grąbczewski - trener kadry narodowej karate shotokan, trenuje też Darię Szulc, prezes UKS Kamikaze, posiadacz szóstego dana - najwyższej klasy mistrzowskiej w shotokan. * Arkadiusz Augustyniak - trener szczypiornistów Energetyka Gryfino, których wprowadził do I ligi, na co dzień dyrektor i nauczyciel wf w Zespole Szkół w Baniach.

TWÓRCA ROKU
* Marian Anklewicz - gryfiński regionalista, autor przewodników i innych książek o regionie, propagator wiedzy historycznej. * Teatr Uhuru z GDK pod kier. Janusza Janiszewskiego - za spektakl "Pierogi", który święci triumfy w całej Polsce. * Marcin Macuk z Gryfina - kompozytor, producent, muzyk, klawiszowiec zespołu Pogodno, pierwszy basista zespołu Hey, później w The Days. W 1999 r. z zespołem Snuz nagrał płytę "Razem", nominowaną do Fryderyka w kategorii rap/hip-hop. W ub. roku laureat dwóch Fryderyków za produkcję płyt: "MTV Unplugged" zespołu Hey i "UniSexBlues" K. Nosowskiej.

ANIMATOR KULTURY
* Krzysztof Gmiter - instruktor teatrów "Oczy ku Niebu" i "Sześć i pół" w GDK, aktor, tancerz Teatru Tańca Vogue, organizator festiwalu Zderzenie Sztuk i Kultur "Sztukowanie". * Aniela Głodna z Morynia - pedagog i menedżer, od 35 lat prowadzi koło plastyczne Akwarele. * Gryfiński Dom Kultury - za umożliwienie mieszkańcom gminy rozwoju zainteresowań i pasji oraz organizowanie przedsięwzięć propagujących miasto w kraju i za granicą.

ANIMATOR WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ
* Leszek Ludwiniak - pracownik UMiG Gryfino, wieloletni animator współpracy międzynarodowej Gryfina z miastami partnerskimi. * Elżbieta Ulanowska - członek Towarzystwa Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej, tłumaczka, ma na koncie współpracę z Bersenbrück, Gehrde (partnerem Widuchowej) i Penkun, gdzie organizowane są wystawy artystów z naszego powiatu w przygranicznych miejscowościach niemieckich. * Janusz Cezary Salamończyk - przewodniczący stowarzyszenia Douzelage w Chojnie, koordynator współpracy z tą organizacją, pomysłodawca wielu unijnych projektów młodzieżowych.

ZAWSZE POMOCNY LUDZIOM
* Ewa Chludzińska-Lewczuk - wolontariuszka Punktu Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej przy OPS w Gryfinie, zdobyła tytuł Wolontariusza Roku w Polsce, wspiera m.in. ludzi ciężko chorych i dzieci z rodzin wielodzietnych. * Anna Podworska - od 1996 r. kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gryfinie, prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryfinie. * Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie - działa od 2000 r. jako dzienny ośrodek wsparcia i rehabilitacji dla osób upośledzonych umysłowo lub chorych psychicznie, organizator wielu imprez integracyjnych.

SPONSOR ROKU
* Fliegel Textilservice w Nowym Czarnowie - objął patronat nad Przedszkolem nr 2 w Gryfinie i wsparł je finansowo, wspomaga wiele gryfińskich imprez. * Ryszard Dubicki - prezes firmy Tropik, wspiera przedsięwzięcia kulturalne GDK, ufundował sprzęt dla placów zabaw. * Piotr Nocoń - właściciel firmy Consult-Food, sponsor imprez kulturalnych, gł. w gminie Stare Czarnowo.

LIDER OŚWIATY I NAUKI
* Krzysztof Karolak - nauczyciel, animator sportu, prezes UKS Zieloni Zielin, którego skoczkowie narciarscy zrobili wielkie postępy. Zorganizował wymianę uczniów z ukraińską szkołą z Sambora. * Adriana Salamończyk - dyrektor ZSP w Chojnie, stwarza warunki do rozwoju samorządności i zainteresowań uczniów, którzy odnoszą sukcesy nie tylko w nauce. * Bogumiła Zawada - nauczyciel w ZS w Kołbaczu, buduje w dzieciach poczucie własnej wartości i pokazuje alternatywę dla tego, co oferuje ulica.

NAJLEPSZA INICJATYWA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
* Trzcińskie Bractwo Przygody Turystycznej "Kon-Tiki" - koło PTTK przy parafii w Trzcińsku-Zdroju, które pod kier. Róży Ryczańczyk zdobywa laury w ogólnopolskich konkursach krajoznawczych. * Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Gryfinie - organizuje zajęcia socjoterapeutyczne i rekreacyjne dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, koordynator środowiskowych ognisk wychowawczych TPD. * Towarzystwo Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej - działa od 2004 r., wspiera ochronę dziedzictwa kulturowego, rozwija przygraniczną współpracę, realizuje edukacyjny projekt "W zdrowym ciele zdrowy duch" dla kobiet z gminy St. Czarnowo.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska