Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 27.10.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Orlik w Krzywinie otwarty
Twórca mostów nagrodzony
W Chojnie awantura
Kto ma pojemnik?
Największa w powiecie
Przyjechali z daleka, by zaśpiewać w Widuchowej
Dar od serca
Nowa książka naszej autorki
Sport

Kto ma pojemnik?

Zaledwie niecała połowa skontrolowanych firm w Chojnie posiada pojemnik na śmieci, choć przepisy wymagają tego od wszystkich. Dużo lepiej przedstawia się sytuacja gospodarstw domowych na wsiach. Tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez straż miejską w Chojnie. Jak informuje nas komendant Piotr Bajsarowicz, wśród skontrolowanych w mieście 14 firm pojemniki miało tylko 6, czyli mniej niż połowa. Na 34 kontrole w budynkach mieszkalnych wynik był lepszy: w pojemniki zaopatrzonych było 82 proc. z nich.
W niektórych wsiach kontrole przeprowadzono dwukrotnie w pewnym odstępie czasu. Rezultaty są, bo po stosownym pouczeniu wyniki późniejszej rekontroli były dużo lepsze. W Jeleninie odsetek skontrolowanych posesji z pojemnikami wzrósł z 66 aż do 100%, a w Kamiennym Jazie z 94 do 100%. W Godkowie Osiedlu sprawdzono 80 posesji i już za pierwszym razem okazało się, że każda ma pojemnik. Najniższy odsetek odnotowano w Białęgach: 47%. Po rekontroli w Łaziszczach było 96%, w Czartoryi 95, Krzymowie 98, Stokach 92%. Odsetek osób, które nie posiadają udokumentowanego wywozu nieczystości ciekłych wyniósł: w Stokach 67%, w Krzymowie 91%, a w Łaziszczach i Jeleninie 100%.

Straż miejska zapowiedziała kontynuowanie kontroli w mieście i sołectwach. Ustawa z 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek wyposażenia ich w pojemniki na odpady oraz w przyłączenia jej do sieci kanalizacyjnej bądź zamontowania bezodpływowego szamba. Warto też pamiętać, że ze swej posesji nie można samemu wywozić śmieci czy ścieków, gdyż mogą to robić jedynie firmy posiadające odpowiedni sprzęt i zgodę wydaną przez gminę. A więc trzeba mieć nie tylko pojemnik, lecz także umowę z odpowiednią firmą na wywóz zawartości oraz dowody opłat za te usługi.
Przepisy te i kontrole mają na celu zmniejszenie barbarzyńskiego zjawiska wywożenia śmieci do lasu lub podrzucania ich do pojemnika na innej posesji. Zdarza się też wylewanie zawartości szamba do przydrożnych rowów. Przepisy zabraniają tego od dawna, ale często nie są konsekwentnie egzekwowane.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska