Dzisiaj jest poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 03.11.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chude schetynówki
Wypędzeni, wygnańcy, przesiedleńcy
Który ksiądz jest prawdziwy?
Pieniądze są do wzięcia
Policja o bezpieczeństwie
Podatki w Trzcińsku-Zdroju...
Ekspansywny Włóczykij
„Honor generała” w Chojnie
Matury na medal
Pięknie mówią
Sport

Chude schetynówki

Tylko 39 dróg w całym województwie (13 powiatowych i 26 gminnych) otrzyma w przyszłym roku dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek. Wniosków było dwa razy więcej, bo aż 81. Z terenu naszego powiatu złożono ich pięć, ale pieniądze otrzyma zaledwie jeden: z gminy Banie. W piątek powołana przez wojewodę komisja zakończyła ocenę wniosków. Przyznaną województwu zachodniopomorskiemu kwotę 57,590 mln zł rozdzielono po połowie na drogi gminne i na powiatowe. - Niestety, na przyszłoroczną edycję programu mieliśmy do rozdysponowania o prawie 5 milionów mniej niż na tegoroczną. Niewykluczone jednak, że podobnie jak poprzednio, zakwalifikowanym samorządom uda się zaoszczędzić przy przetargach i wówczas oszczędności zostaną przekazane na kolejne projekty z listy - mówi wojewoda Marcin Zydorowicz. Podobnie może być w przypadku wycofania się któregoś z wybranych wnioskodawców.
W ciągu tygodnia od ogłoszenia list wnioskodawcy mogą wnosić zastrzeżenia, które będą rozpatrzone do 14 listopada.

Drogi powiatowe
Na drogi powiatowe złożono 43 wnioski. Wśród 13 zakwalifikowanych do dofinansowania nie ma żadnego z naszego terenu. Starostwo gryfińskie składało wniosek na drugi etap przebudowy ulic powiatowych w Mieszkowicach: Dworcowej i Odrzańskiej na odcinku 430 m (wartość inwestycji 1,7 mln zł, wnioskowana dotacja: 850 tys.), ale nie uzyskał on dofinansowania (zajął 22. miejsce).

Władze powiatu nie złożyły ostatecznie wniosku o dofinansowanie remontu ulic w Chojnie: Jagiellońskiej, Słowiańskiej i Żółkiewskiego. Starostwo obwinia o to gminę, bo nie przesłała w terminie dokumentów w sprawie współfinansowania inwestycji. Pisaliśmy o tym w poprzednim numerze. Gmina z kolei mówi, że powiat nie przygotował wymaganych własnych dokumentów i dlatego w ogóle nie mógł ubiegać się o dotację. W liście do naszej redakcji radny Wojciech Fedorowicz pisze, że "aby wystąpić do NFPOL, nie trzeba było żadnej naszej uchwały ani też porozumienia. Wystarczy zgromadzić w starostwie odpowiednie papiery, tj.: oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu pozwolenia na budowę i raport oddziaływania na środowisko. Tego nie było. Dlatego wojewoda 16 października odmówił powiatowi zaakceptowania zgłoszenia robót w Chojnie. Powiat dopiero ogłosił przetarg na wykonanie kosztorysu, a termin złożenia ofert na wykonanie projektu budowlano-wykonawczego upłynie 30 listopada" - pisze radny. Faktem jest, że z 81 zgłoszonych wniosków jeden komisja odrzuciła już na wstępie z powodu braku aktualnego pozwolenia na budowę. Chodzi o dofinansowanie przebudowy przez miasto Szczecin ul. gen. Stefana Grota Roweckiego na Pogodnie.
Czy w związku z tym nie ma co liczyć na przyszłoroczny remont będących w fatalnym stanie kilku powiatowych ulic w Chojnie? Wiadomo już, że ze schetynówek dofinansowania nie będzie. Czy są szanse na dotacje z innych źródeł? Mieszkańcy bardzo chętnie poznaliby rzeczowe i obiektywne wyjaśnienia, pozbawione wojennej retoryki. A widać wyraźnie, że między powiatem a gminą toczy się ostra wojna.

Drogi gminne
Na drogi gminne zgłoszono 37 wniosków, a zakwalifikowano 26, w tym z naszego powiatu jedynie z gminy Banie: na przebudowę nawierzchni ulic długości 813 m w tej miejscowości - dofinansowanie 1,532 mln zł (8. miejsce pod względem liczby przyznanych punktów). Na 30. miejscu znalazł się wniosek gminy Chojna (przebudowa ulic na terenie byłego lotniska: Narciarska, Żwirki i Wigury, Sikorskiego, Transportowa, Parkowa o łącznej długości ponad 3 km), jednak nie uzyskał 1,250 mln zł dofinansowania. Podobnie stało się z projektami gminy Trzcińsko-Zdrój przebudowy ul. Mickiewicza w obrębie cmentarza komunalnego (długość 423 m, dofinansowanie 115 tys. zł) i gm. Stare Czarnowo (remont ul. Anny Jagiellonki w Kołbaczu dł. 220 m - dofinansowanie 139 tys.). Oba te wnioski zdobyły najmniej punktów.

Nadzieja w krajówkach?
Jest i pomyślna wiadomość. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada kontynuację remontu drogi nr 31. W przyszłym roku ma być wykonany cały odcinek, zaczynający się przed Goszkowem i kończący w Mieszkowicach. Informację taką przekazał burmistrz tej gminy Piotr Szymkiewicz. Ponadto Rada Miejska 29 października zaakceptowała porozumienie z GDDKiA w sprawie wspólnego remontu 400-metrowego odcinka przebiegającego przez miasto: od murów obronnych do ul. Odrzańskiej. Na kanalizację deszczową i chodniki gmina chce wyłożyć 60-70 tys. zł. Ale - jak zapowiedział Szymkiewicz - nie wiadomo, czy wojewoda nie uchyli tej uchwały, gdyż według najświeższych wykładni prawnych, samorząd nie może dofinansowywać skarbu państwa. Mogą się natomiast wspierać samorządy terytorialne: gminy, powiat, województwo.
Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska