Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 03.11.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Chude schetynówki
Wypędzeni, wygnańcy, przesiedleńcy
Który ksiądz jest prawdziwy?
Pieniądze są do wzięcia
Policja o bezpieczeństwie
Podatki w Trzcińsku-Zdroju...
Ekspansywny Włóczykij
„Honor generała” w Chojnie
Matury na medal
Pięknie mówią
Sport

Policja o bezpieczeństwie

Podinspektor Leszek Jurczak
Podczas październikowej sesji Rady Powiatu zastępca komendanta powiatowej policji podinsp. Leszek Jurczak złożył sprawozdanie o stanie porządku i bezpieczeństwa od stycznia do września br. Niektóre dane są godne odnotowania, szczególnie gdy porówna się je z analogicznym okresem sprzed kilku lat. Ze statystyk jednoznacznie wynika, że żyje się nam bezpieczniej. Spada ilość stwierdzonych przestępstw. W 2001 roku mieliśmy ich 1928, a obecnie 1495. Jednocześnie rośnie wykrywalność: w 2001 roku - 59,3%, a w 2009 - 72,1%. Największy procent wykrywalności ma obecnie gmina Trzcińsko-Zdrój (aż 84,2%), a najmniejszy jest w Moryniu - 62,3%.

Na przestrzeni kilku lat zmieniła się struktura przestępczości. Niektóre liczby są wręcz zaskakujące. Np. w 2002 roku ukradziono aż 79 samochodów, czyli więcej niż jeden w tygodniu, a w roku ubiegłym tylko 4 (jeden na kwartał). Tak więc można szepnąć Niemcom, że mogą spać spokojnie. Jest lekka tendencja wzrostowa przestępstw gospodarczych: 6 lat temu - 142, a obecnie 167. W tym roku jest urodzaj na przestępstwa narkotykowe. One zapewne były i w latach poprzednich, lecz obecnie są skuteczniej wykrywane (2009 r. - 102, ub. rok tylko 39, 2007 - 95). O narkotykach pisaliśmy wielokrotnie. L. Jurczak potwierdził, że na terenie Gryfina działają zorganizowane grupy przestępcze. Jeżeli chodzi o pospolite kradzieże i kradzieże z włamaniem, to od kilku lat odnotowuje się ich spadek. Np. w 2002 r. stwierdzono 484 przypadki kradzieży z włamaniem, a w tym roku 185.

Co na drogach?
Raczej niewesoło. Mimo dużych wysiłków policji, trudno doszukać się optymistycznych wieści. Wzrosła etatowa obsada ruchu drogowego z 9 do 14 policjantów. Montuje się radary, zakupiono samochodowy wideorejestrator, ale ilość wypadków i kolizji wzrasta. W 2007 roku było 15 wypadków, 2008 - 21, a w analogicznym okresie tego roku 24. Dotychczas zginęło już 15 osób. Jest też więcej kolizji drogowych: w sumie w br. aż 532. Jak już kiedyś wspominaliśmy, główną przyczyną wcale nie jest zły stan dróg, a wręcz odwrotnie. Najwięcej wypadków i kolizji było na dobrej nawierzchni drogi krajowej nr 31. Policjanci odnotowali, że najwięcej wypadków spowodowała nadmierna prędkość, a w dalszej kolejności brak odpowiedniej odległości między pojazdami (zbyt ciasna jazda), oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.

Ignorowane jednoślady
Już po raz drugi na sesji powiatowej stanęła sprawa źle funkcjonujących świateł na ul. Łużyckiej przy Szkole Specjalnej w Gryfinie. Wcześniej interpelację złożył Jan Podleśny. Chodzi o tzw. światła wzbudzające, które reagują na nadjeżdżający pojazd. Problem w tym, że fotourządzenie nie wychwytuje motocykli i rowerów, więc kierujący tymi pojazdami mają dylemat, bo muszą przejeżdżać na czerwonym świetle.Podinsp. Leszka Jurczaka zapytano, jak ma postąpić motocyklista. Jak nietrudno się domyśleć, stróż prawa oznajmił, iż nawet prawa złego i niedoskonałego nie można łamać. Jednak gdy jest taka sytuacja, to należy kierować się zdrowym rozsądkiem i policja zapewne bierze to pod uwagę. Jurczak powiedział, że usterkę trzeba usunąć, aby nie stwarzała niepotrzebnych problemów.

Po interpelacji i interwencji starostwa przyszła odpowiedź z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, iż czynione są starania, mające na celu zmianę oprogramowania sygnalizacji. Termin realizacji uzależniony jest od środków finansowych.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska