Dzisiaj jest wtorek, 07 grudnia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 45 z dnia 10.11.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Polska, ale która?
Niemcy zdecydowanie przeciw elektrowniom atomowym
Czarniecki bohater? Jak kiedy...
Prom coraz popularniejszy
Profesor nagrodzony
Statuetki rozdane
Trzeba się szczepić
Tryptyk przyciąga
Jego piosenki żyją
Sport

Profesor nagrodzony

Profesor Władysław Filipowiak ze Szczecina został laureatem nagrody "Pomerania Nostra", przyznawanej osobom zasłużonym dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego. Fundatorami nagrody są uniwersytety w Szczecinie i Greifswaldzie oraz redakcje "Kuriera Szczecińskiego" i "Nordkuriera" z Neubrandenburga. Wręczenie zaplanowano 27 listopada w Greifswaldzie.

W. Filipowiak jest emerytowanym dyrektorem Muzeum Narodowego w Szczecinie. Prowadził badania wykopaliskowe m.in. na Wolinie i w Cedyni. W 2007 roku uczestniczył w prowadzonej przez naszą gazetę debacie o bitwie pod Cedynią. Jest inicjatorem wymiany zbiorów między muzeami w Szczecinie, Greifswaldzie i Stralsundzie, dzięki czemu eksponaty z dzisiejszego Pomorza Zachodniego trafiają do Szczecina, a z terenu Pomorza Przedniego (Vorpommern) do muzeów niemieckich.

Wśród poprzednich laureatów są: w 2005 r. prof. Krzysztof Skubiszewski - były minister spraw zagranicznych oraz w 2007 r. prof. Janina Jasnowska i prof. Michael Succow za utworzenie Parku Doliny Dolnej Odry.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska