Dzisiaj jest sobota, 08 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 17.11.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Parlamentarzyści o drogach i strefie
Radni nadal nie chcą strefy
Spóźniony medal dla generała
Powiatowo-gminnych wojen drogowych ciąg dalszych
Podatkowe rozterki
Tropem mamuta
Szansa na młodzieżowe schronisko w Moryniu
Sport

Parlamentarzyści o drogach i strefie

Biuro senatorskie otworzył w sobotę w Gryfinie senator Jan Olech z Parsówka (gm. Gryfino). Mieści się ono w dawnym hotelu "Pod Platanem" przy ul. Sprzymierzonych 8. Tego dnia w Gryfinie obradował Zarząd Wojewódzki Platformy Obywatelskiej, dlatego w otwarciu uczestniczyło kilka prominentnych postaci tej partii: poseł do Parlamentu Europejskiego Sławomir Nitras, poseł na Sejm Sebastian Karpiniuk (szef PO w województwie) i posłanka Magdalena Kochan. Konferencję prasową poprowadził przewodniczący PO w naszym powiecie Maciej Szabałkin (wiceburmistrz Gryfina). Poza kwestiami personalnymi (kto będzie kandydatem PO na prezydenta Szczecina) pytano o południową obwodnicę Gryfina w ramach drogi krajowej nr 31, gdyż w godzinach szczytu miasto jest zakorkowane. Korki mogą być jeszcze większe, gdy otwarta zostanie przebiegająca przez gminę trasa S3 oraz wolna strefa ekonomiczna koło Gardna (podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Posłowie podkreślali duże znaczenie takiej strefy dla rozwoju lokalnego. Jak powiedział senator Olech, obwodnica jest już na liście Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Burmistrz Henryk Piłat zasygnalizował problem z odrolnieniem terenów pod strefę ekonomiczną. 5 listopada Ministerstwo Rolnictwa zgodziło się na odrolnienie tylko 56 ha, a nie wydało zgody na kolejne 115 ha, gdyż - jak czytamy w decyzji - "stanowią one duże zwarte kompleksy glebowo-uprawowe, zaliczone do najwyższych klas bonitacyjnych". Ministerstwo dodaje też, że dotychczasowa powierzchnia całej kostrzyńskiej strefy została wykorzystana na inwestycje tylko w 54 proc., więc "nie ma przesłanek za przeznaczeniem na cele nierolnicze tak dużego obszaru jednych z najlepszych gruntów rolnych".

Senator Olech, europoseł Nitras i poseł Karpiniuk w Gryfinie
"Gazeta Chojeńska" zapytała parlamentarzystów o przyczyny odkładanego od lat remontu odcinka drogi krajowej nr 31 w Chojnie (ul. Wojska Polskiego, Bałtycka, Chrobrego, Kościuszki, Barwicka). Jest to odwiedzane codziennie przez setki cudzoziemców miasto przygraniczne, dlatego powinno być jedną z wizytówek kraju. Politycy wyrazili zaskoczenie takim stanem rzeczy. - Biuro senatora Olecha ma więc już pierwszą sprawę, którą powinno się zająć - oznajmił S. Nitras. Senator Olech zadeklarował, że wyjaśni sprawę w GDDKiA. Przypomnijmy, że w marcu 2008 roku rzecznik prasowy GDDKiA w Szczecinie zapewniał naszą gazetę, że remont wraz z budową dwóch rond zostanie wykonany najpóźniej do 2010 roku, gdyż nie mogą się zdezaktualizować pozwolenia na budowę. Jednak początku prac nie widać.

Europoseł S. Nitras zadeklarował, że w tym samym lokalu w Gryfinie chciałby urządzić także swoje biuro. Na te cele parlamentarzyści dysponują specjalnymi środkami.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska