Mają nowego osiołka
Rekordowa pietruszka

Półmaraton z Kopernikiem

Pod pomnikiem Kopernika część naszej ekipy: od prawej Marek Konecki z Wełtynia, Edyta Kalarus z Chojny, Jerzy Kołaczyk z Morynia i Tadeusz Wójcik z Chojny
Oprócz św. Mikołaja niewątpliwie najsłynniejszą postacią o tym imieniu w naszym kraju jest Mikołaj Kopernik. Toruń - miasto słynnego astronoma w szczególny sposób postanowił uczcić jego imieniny. 6 grudnia już po raz siódmy zorganizował Półmaraton Świętych Mikołajów. Kto był w Toruniu w tym roku, zapewne nie zapomni tej imprezy. Tłum biegaczy z całej Polski (ponad 2 tys.) ubranych w mikołajowe czapeczki i białe bądź czerwone szaliki zebrał się pod pomnikiem Kopernika, który na tę szczególną okazję także ubrał się jak do biegu. Na piersi miał nr 1. Potężny huk petardy i wszyscy ruszyli do przodu. Starówka zaczerwieniła się od czapeczek biegaczy. Atmosfera była wspaniała, a pomysły zawodników? Widzieliśmy biskupów w pełnej krasie (z oryginalnymi laskami), przebierańców różnej maści, a chyba największą furorę zrobił pewien "polarnik" z Radomia, który całą trasę (było sporo mazistego błota i ostrych kamyków) postanowił przebiec na bosaka. Brrr... - to przecież grudzień. Biegacze-Mikołaje nie przyjechali do Torunia z pustymi rękami, bo prawie każdy przywiózł prezent, który ofiarował organizatorom. Prezenty trafiły do domów opieki społecznej. Natomiast organizatorzy podarowali biegającym wspomniane czapeczki i szaliki i ponadto mosiężne dzwonki zamiast tradycyjnych medali.
W rekordowym półmaratonie wystartowała dziesiątka biegaczy z KB Hermes Gryfino.
(tw)

Medale dla szachistów z Gryfina i Mieszkowic
Przez trzy dni w Gryfinie rywalizowali najlepsi młodzi szachiści w drużynowych finałach szkolnych mistrzostw województwa. Startowało 60 szkół. Każdy zespół składał się z czterech zawodników, w tym obowiązkowo jedna dziewczyna. Najpierw, 1 grudnia, rywalizowały podstawówki. Mistrzostwo zdobyła SP nr 4 Kołobrzeg przed PSP Leonarda Piwoniego ze Szczecina. Brązowy medal wywalczyła SP 2 Gryfino w składzie: Maciej Kowalczyk 6 pkt, Justyna Kruszewska 5, Cezary Laskowski 4 i Greta Stołecka 4,5 pkt. Na 26. miejscu znalazła się SP 1 Gryfino, a na 27. SP 4.
Nazajutrz za szachownicami usiedli gimnazjaliści. Najlepsza okazała się szkoła nr 11 z Koszalina. Wspaniały sukces i srebrny medal zdobyły debiutujące w zawodach tej rangi Mieszkowice (Mariusz Sługocki 6 pkt, Karol Haniszewski 5, Weronika Haniszewska 5 i Mateusz Ogórek 3 pkt). Opiekunem zespołu jest Tomasz Karwowski - nauczyciel, który prowadzi w mieszkowickim gimnazjum szkolną ligę szachową. Brązowy medal wywalczyło Gimnazjum nr 1 Gryfino (Piotr Gągoliński 6 pkt, Kamil Poszepczyński 5,5, Iza Kucharska 4 i Mateusz Mazur 3 pkt). Drużyna z ZSO Gryfino sklasyfikowana została na 13. pozycji.
3 grudnia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyło II LO Koszalin, prezentując znakomity poziom. Nic dziwnego, bo w drużynie są wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy z aktualną mistrzynią Europy juniorek do lat 16 Katarzyną Adamowicz. Drugie miejsce zajęło I LO Kołobrzeg, a trzecie LO Gryfice. Nasze szkoły zajęły następujące lokaty: 8. ZSP 2 Gryfino, 10. ZSO Gryfino.
Przeprowadzenie takich zawodów powierzono Gryfinu już czwarty raz, doceniając tym samym rozwój szachów w tym mieście. To zasługa działającego tu UKS Biały Pion. Jego zawodnicy wystąpili w barwach nie tylko gryfińskich szkół, ale także m.in. II LO ze Szczecina. I to właśnie ten klub wraz z Zespołem Szkół zorganizował zawody. Dariusz Żołnowski i Krzysztof Rudnicki przygotowali tak dużą imprezę bardzo sprawnie.
(r)

Wygraną mieli w kieszeni
Jedną bramką 33:34 (18:18) uległ w sobotę u siebie Energetyk Gryfino rezerwom Wisły Płock. Była to dziesiąta kolejka I ligi piłkarzy ręcznych. Pierwsza połowa należała do gości, za to w drugiej gryfinianie prowadzili nawet pięcioma bramkami. Niestety, nerwowa końcówka (osłabienie karami) dała grającej z liczebną przewagą Wiśle zwycięstwo. Skład i bramki: Fornal, Kołasiewicz, Śrudka - Palto 9, Galus 5, Bartnik 3, Blejsz 3, Romanowski 3, P. Tołyż 3, Sz. Tołyż 3, Stanisławek 2, Matoszko 1, Rzewiński 1, Krzyżanowski. Pozostałe wyniki: Sokół Kościerzyna - SMS Gdańsk 33:27, Grunwald Poznań - AZS Uniwersytet Warszawski 24:22, Techtrans Elbląg - Ostrovia Ostrów Wlkp. 24:26, AZS AWF Gorzów - Jurand Ciechanów 29:27, AZS AWF Warszawa - AZS UZ Zielona Góra 24:32. Prowadzi AZS AWF Gorzów przed Jurandem i Sokołem. Energetyk jest na 10. miejscu i w sobotę gra w Ostrowie.