Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 08.12.2009

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nieszkodliwy walący się zamek
Radość w Trzcińsku, Cedyni i Chojnie
Wrócim się przez morze
W piątek Rocznik
Galerianki w Gryfinie
Fizjoterapia ma przyszłość
Różnice motorem zmian
Mają nowego osiołka
Rekordowa pietruszka
Sport

Różnice motorem zmian

Siedmioosobowa grupa z angielskiego hrabstwa Dorset przebywała od 29 listopada do 2 grudnia z roboczą wizytą w Chojnie. Był to jeden z owoców projektu "Różnice motorem zmian", realizowanego w ramach nowego unijnego programu "Comenius Regio". Ze strony polskiej uczestniczą: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, powiat gryfiński (jako organ prowadzący) i stowarzyszenie Douzelage w Chojnie, natomiast z angielskiej - Gryphon School z partnerskiego miasteczka Sherborne, tamtejsze stowarzyszenie Douzelage i Rada Hrabstwa Dorset. Zgodnie z zasadami programu, uczestnikami mają być: szkoła, jej organ prowadzący i organizacja pozarządowa.

Co jest celem tych działań? Przede wszystkim poznanie zasad funkcjonowania oświaty w kraju partnerskim i wymiana doświadczeń samorządowców, nauczycieli, organizacji pozarządowych. Uczestnicy chcą też podjąć próbę przeniesienia na własny grunt najlepszych form stosowanych przez partnera. Chodzi szczególnie o młodzież z mniejszymi szansami oraz zagrożoną wykluczeniem społecznym. Budżet wynosi 24 900 euro dla nas i ok. 22 tys. ? dla partnera angielskiego. Autorzy i koordynatorzy to Nicola Dodgson (z Gryphon School) i Janusz Cezary Salamończyk z ZSP Chojna. W ramach projektu odbywa się kurs angielskiego dla nauczycieli, pracowników starostwa i członków stowarzyszenia Douzelage w Chojnie.
Mostafa Kamal w swoim żywiole
Gospodarzem i organizatorem spotkania był ZSP w Chojnie. Program obejmował m.in.: spotkanie z maturzystami, uczniami korzystającymi od kilku lat z wakacyjnych staży w angielskich hotelach w ramach programu "Leonardo da Vinci", wizyty w domu dziecka, Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, Środowiskowym Domu Samopomocy i w starostwie. Przeprowadzono warsztaty na temat uaktywniania młodzieży z mniejszymi szansami. Uczniowie Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych przy ZSP wraz z nauczycielami przygotowali dla gości polską kolację, urozmaiconą krótkim programem artystycznym na czele z polonezem w wykonaniu maturzystów. Atrakcją był pokaz przygotowywania potraw kuchni hinduskiej, prowadzony przez S. M. Mostafę Kamala z restauracji w Sherborne.
W angielskiej grupie był też Jeremy Barker (były burmistrz Sherborne), z którego inicjatywy w 1994 roku rozpoczęła się współpraca z Chojną.

Projekt realizowany jest od tego roku do 2011.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska