Dzisiaj jest sobota, 16 stycznia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 19.01.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jeszcze trwa liczenie
Dlaczego wysycha Jezioro Jeleńskie?
Nowe Horyzonty w Gryfinie
Tajne budżety
Zlot fanów M. Jacksona w GDK
Niemieccy sponsorzy polskich dzieci
Uczniowie oddają krew
Sport

Jeszcze trwa liczenie

Wiadomo już, ile w sumie zebrano w gminie Chojna 10 stycznia podczas XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to 18 010,65 zł i 409,26 euro. W sztabie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych działało 111 wolontariuszy pod kierunkiem Bianki Małysz. Tradycyjnie wspierali ich strażacy z Chojny i Schwedt oraz uczniowie SP w Chojnie i Godkowie. Na zmarzniętych wolontariuszy od godz. 12 w stołówce internatu czekał gorący posiłek, przygotowany przez nauczycielki przedmiotów gastronomicznych i hotelarskich. Z licytacji w Centrum Kultury do kasy WOŚP wpłynęło 2800 zł i 275 ?. Przypomnijmy, że najwyższą cenę 1500 zł osiągnęło złote serduszko z okolicznościowym napisem. Szkoła Podstawowa w Chojnie zebrała 400,33 zł i 6,09 ?, SP z Godkowa - 314,61 zł, strażacy 614,04 zł i 5,08 ?.

W Gryfinie na ulice wyszło 140 wolontariuszy. Na placu Barnima od godz. 15 trwały występy i licytacja. Zaprezentowały się gryfińskie przedszkolaki, zespoły Granda, Arkan, Bel Canto, Czarter i koszalińska Pampeluna. Licytację prowadzili szef sztabu Adam Lewiński i prowadzący imprezę Bartosz Cebeńko. Efektem było 5 365 zł. Najdrożej sprzedano dwa witraże w kształcie serc autorstwa Małgorzaty Poźniak (400 zł), książkę Mariana Anklewicza "Tajemnice gryfińskiej historii" wraz z ozdobnymi szablami (320 zł), przekazaną przez ZE Dolna Odra galanterię skórzaną (310 zł) i firmową koszulkę Roberta Kubicy z jego autografem (300 zł). Było wiele dodatkowych atrakcji, w tym pokazy sprzętu strażaków z Gryfina i Gartzu, pomiar ciśnienia tętniczego, ogólnodostępna strzelnica KS Regalica.

Cedynia w tym roku pobiła swój rekord, zbierając 14 710,81 zł i 33,43 euro. To efekt zaangażowania 35 wolontariuszy na czele z szefem sztabu Krzysztofem Cywińskim oraz Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu przy wsparciu uczniów miejscowych szkół. Od godziny 15 licytację prowadziła dyrektor COKiS-u Małgorzata Karwan, a uzyskano tą drogą 5 485 zł. Najwięcej, bo 350 zł, zapłacono za złotą bransoletkę, ofiarowaną przez Józefę Susicką. Ponadto można było wylicytować talony na kolację w miejscowych restauracjach, torty, zegarki, talony do solarium, na strzyżenie i naprawy w zakładach usługowych. Dzięki właścicielom i pracownikom bazarów w Osinowie uzyskano w loterii 2 145 zł. W Cedyni Wielka Orkiestra zagra jeszcze 23 stycznia na balu górników.

W gminie Banie podczas imprez towarzyszących zebrano 3 365,49 zł. Nie jest to jeszcze ostateczna kwota. W przygotowanym przez GOKiS programie artystycznym wystąpili m.in.: zespoły folklorystyczne Poranek z Tetynia i Jutrzenka z Przelewic, dzieci ze Szkolnego Pogotowia Teatralnego w SP Swobnicy, grupa tańca towarzyskiego Daniela Domagalskiego, grupa wokalna Ewy Żarczyńskiej, zespoły APA i Idea Liff. W Finale uczestniczyły szkoły, strażacy, KGW i inne instytucje.

W Moryniu 30 wolontariuszy z Zespołu Szkół zebrało 6260,10 zł i 74,38 euro. Po raz piąty odbył się noworoczny turniej amatorskiej siatkówki (najlepsza była drużyna Witnicy przed Brzozą z Morynia). Miejski Ośrodek Kultury przygotował część artystyczną z udziałem miejscowych wykonawców.

Organizatorem sztabu WOŚP w Trzcińsku-Zdroju było Trzcińskie Centrum Kultury. Imprezę i licytację prowadził Paweł Dunowski (zebranej kwoty jeszcze nie podano).

W Widuchowej łącznie zebrano 9168,80 zł, w tym wolontariusze do puszek 4535 zł, a wpływy z licytacji wyniosły 3520 zł.

Podobnie jak przed rokiem, Wielka Orkiestra zbierała pieniądze na sprzęt do wczesnego rozpoznawania nowotworów u dzieci. Kwestowano nie tylko w całej Polsce, ale i za granicą. Już po raz ósmy Orkiestra zagrała w Berlinie. Na dwóch scenach występowali artyści z obu krajów, w tym zespół Raz Dwa Trzy. Licytacje prowadzili m.in. Steffen Möller i znany aktor Zbigniew Buczkowski. Licytowano m.in. obrazy Wiktora Zina. Kwestę prowadzili głównie wolontariusze z niemiecko-polskiej Oberschule im. Roberta Jungka i szkoły przy polskiej ambasadzie. Według wstępnych obliczeń, zebrano 8 611 euro i 1036 zł.

15 stycznia na koncie WOŚP było w sumie 20 153 226 zł, ale zadeklarowana kwota przekroczyła 36 mln.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska