Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 19.01.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jeszcze trwa liczenie
Dlaczego wysycha Jezioro Jeleńskie?
Nowe Horyzonty w Gryfinie
Tajne budżety
Zlot fanów M. Jacksona w GDK
Niemieccy sponsorzy polskich dzieci
Uczniowie oddają krew
Sport

Nowe Horyzonty w Gryfinie

Era Nowe Horyzonty to festiwal filmowy odbywający się co roku w lipcu we Wrocławiu. Prezentuje kino artystyczne, niekonwencjonalne i bezkompromisowe - z myślą o publiczności szukającej w sztuce nowych przeżyć, oczekującej od twórców własnego, oryginalnego języka. W tym roku szykowana jest już dziesiąta edycja. Na początku lutego do kina "Gryf" w Gryfinie trafi sześć najważniejszych filmów z ubiegłorocznej edycji.

"Głód" - W. Bryt./Irlandia 2008, reżyseria: nagrodzony rok temu w Cannes za najlepszy debiut Steve McQueen (nie mylić ze słynny aktorem amerykańskim). Grand Prix Ery Nowych Horyzontów. W roli głównej Michael Fassbender ("Bękarty wojny"). Reżyser to czarnoskóry Anglik, uznany artysta wizualny. Jego prace posiadają najznamienitsze galerie: Guggenheim, Tate, Centre Pompidou. "Głód" jest debiutem fabularnym. W Irlandii Północnej 5 maja 1981 r. po 66 dniach protestu głodowego umiera Bobby Sands - lider IRA, który w ten sposób walczy z nieludzkim systemem więziennictwa. Zmarło także 9 innych głodujących więźniów. Wydarzenia te są punktem wyjścia wstrząsającej i oderwanej od politycznego kontekstu opowieści o istocie człowieczeństwa. Dominują świetnie sfotografowane krótkie, dynamiczne, niemal pozbawione dialogu sceny. Poprzez estetyzację fizjologii reżyser osiągnął wstrząsający efekt.

"Tlen" - Rosja 2009, reżyseria Iwan Wyrypajew. Występują: Karolina Gruszka ("Przedwiośnie", "Kochankowie z Marony", "Inland Empire"), Aleksiej Filimonow. Nagroda Publiczności we Wrocławiu. Wyrypajew jest jednym z najbardziej znanych współczesnych dramaturgów rosyjskich. Jego debiut filmowy "Euforia" z 2006 r. zdobył nagrodę na festiwalu w Wenecji. Współtwórca słynnego moskiewskiego Teatr.doc (pod znakiem którego powstają sztuki opisujące codzienność Rosjan wyrzuconych na margines społeczeństwa), autor realizowanych na całym świecie dramatów, będących w Rosji manifestem pokolenia trzydziestolatków rozdartych między wychowaniem w komunizmie a dorosłością, osadzoną w wyjątkowo nieludzkiej odmianie kapitalizmu. "Tlen" to eksperymentujący film, oparty na obrazach, estetycznym szaleństwie i wykorzystywaniu wielu poetyk. Bliższy jest teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny.

"Las" - Polska 2009, reżyseria Piotr Dumała. Występują: Stanisław Brudny ("Marcowe migdały", "Rozmowy nocą"), Mariusz Bonaszewski ("Wrota Europy"). Nagroda na festiwalu w Gdyni za szczególne wartości artystyczne. Dumała - jeden z najbardziej znanych polskich autorów animacji ("Kafka", "Zbrodnia i kara"), zdecydował się zrealizować film fabularny. W drobiazgowo zaplanowanych czarno-białych kadrach przeniósł na ekran atmosferę swoich animacji, pełnych niedopowiedzenia i tajemnicy, poszukujących odpowiedzi na najważniejsze pytania egzystencjalne.

"Plaże Agnes" - Francja 2008, reżyseria Agnes Varda. Nagroda Cezara za najlepszy film dokumentalny. Dziś już 80-letnia Varda to ikona francuskiej Nowej Fali. Od kilku lat tworzy niemal wyłącznie dokumenty oraz zadziwiające instalacje, balansujące na granicy kina dokumentalnego i plastycznego konceptu. W "Plażach Agnes" opowiada o swym dzieciństwie, rodzinie, inspiracjach. Inscenizowane, oniryczne sceny przeplatają się z fragmentami dawnych projektów i współczesnych obrazów opisywanych przez nią miejsc. Pretekstem stają się - prawdziwie i wyimaginowane - obrazy nadmorskich plaż.

"Burrowing" - Szwecja 2009, reżyseria: Henrik Hellström, Fredrik Wenzel (debiutanci, ale ze sporym doświadczeniem aktorskim). To kino spokojnej kontemplacji, wysmakowanych zdjęć i przepięknej, magnetycznej muzyki. Współczesne szwedzkie osiedle domków jednorodzinnych jest bliźniaczo podobne do innych w całej Europie. Domy są przestronne, ogrody utrzymane w idealnym porządku, a relacje międzyludzkie zastraszająco chłodne i zdystansowane. Zanurzając się w wygodzie i konsumpcji, zatraciliśmy oryginalność, wolność, a nawet własne człowieczeństwo. Oczami małego chłopca oglądamy portret tego świata, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno. Jego mieszkańcy są smutni, choć przecież żyją w komforcie, o którym inni mogą tylko marzyć. Kłopot w tym, że wpadli w pułapkę powtarzalnej codzienności. Chłopiec jest symbolem nowego pokolenia, którego celem będzie wyrwanie się z tej dusznej pułapki.

"Dubel" - Belgia 2009, reżyseria Johan Grimonprez. Artysta-plastyk, współpracujący m.in. z Tate Modern w Londynie, jest zafascynowany postacią Alfreda Hitchcocka i poszukiwał jego sobowtóra, który miał zagrać reżysera w nowej instalacji artysty. Potem rozpoczął pracę nad "Dublem". Ważne jest złożenie w całość wielu wątków, które łączy przewrotna zasada lustrzanego odbicia (Hitchcock i jego sobowtór, USA i ZSRR). Reżyser miesza różne elementy (pop)kultury, reklamy, reportaży i informacji telewizyjnych, ale także "Ptaków" Hitchcocka. Stosując zasadę kolażu, zlepiania fragmentów rozmaitych narracji, stawia gorzką diagnozę kondycji świata, opartego na zasadzie "kopiuj - wklej".

Program seansów w Gryfinie
5 lutego: 18.30 "Las", 20.00 "Dubel"
6 lutego: 18.00 "Głód", 20.00 "Tlen"
7 lutego: 18.30 "Burrowing", 20.00 "Dubel"
8 lutego: 17 "Tlen", 18.30 "Las", 20 "Głód"
9 lutego: 18 "Plaże Agnes", 20 "Burrowing"

Ceny: karnet 35 zł, pojedyncze bilety: 10 zł ulgowy i 12 zł normalny

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska