Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 19.01.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jeszcze trwa liczenie
Dlaczego wysycha Jezioro Jeleńskie?
Nowe Horyzonty w Gryfinie
Tajne budżety
Zlot fanów M. Jacksona w GDK
Niemieccy sponsorzy polskich dzieci
Uczniowie oddają krew
Sport

Uczniowie oddają krew

Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi "Kropelka życia" powstał z inicjatywy młodzieży w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Opiekunami są pedagodzy szkolni: Aleksander Lizak i Małgorzata Limanówka. W listopadzie pełnoletni członkowie po raz pierwszy pojechali do Zachodniopomorskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Byli to uczniowie: Julita Stachura, Rafał Misiewicz, Łukasz Przygrodzki, Natalia Sowul, Monika Jaroszyńska, Sylwia Jasińska, Joanna Rokicka, Adam Marek, Roksana Kannenberg i Katarzyna Przybyła. Przywitała ich dyrektor stacji Anita Agapow. Po przejściu badań rozpoczęło się oddawanie krwi. Dla młodzieży było to duże przeżycie. Oto niektóre wrażenia dawców: "Odwagi dodała mi myśl, że moja krew może uratować komuś życie". "To jedna z tych chwil, które warto przeżyć". "Po pobraniu krwi do badań była chwila napięcia, czy nadaję się na honorowego dawcę. Ucieszyłam się bardzo, bo wynik był pozytywny. Już się nie bałam. Wiedziałam, że tym, co robię, mogę komuś uratować życie i nie mogłam się już doczekać". "Świadomość tego, że komuś mogłam pomóc i zrobiłam dobry uczynek tak bardzo mnie podbudowała, że miałam siły i energię na wszystko. Było świetnie i nie mogę się doczekać, kiedy pojadę następny raz".

Uczniowie oddali dotąd ok. 6 litrów krwi i zachęcają innych do pójścia w ich ślady. - Dzięki obdarowaniu potrzebujących krwią, mogą oni cieszyć się zdrowiem i życiem, mogą świętować kolejne urodziny, przeżyć kolejne wakacje, pospacerować po plaży - mówią opiekunowie klubu. Kolejny wyjazd do stacji krwiodawstwa odbędzie 23 stycznia. Na miejscu dawca dostaje do picia kawę, a potem czekoladę. Rodzic ucznia może odliczyć od podatku 130 zł za każdy litr krwi oddanej metodą konwencjonalną, a 170 zł za litr oddany metodą tzw. plazmaferezy.

Stacja Krwiodawstwa wyraża dawcom ogromne podziękowanie za bezcenną krew. Z kolei klub HDK dziękuje sponsorom, którzy umożliwili wyjazd autokarem do Szczecina. Są to: Józef Winnik, Michał Kwatera i Radosław Stec.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska