Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 19.01.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jeszcze trwa liczenie
Dlaczego wysycha Jezioro Jeleńskie?
Nowe Horyzonty w Gryfinie
Tajne budżety
Zlot fanów M. Jacksona w GDK
Niemieccy sponsorzy polskich dzieci
Uczniowie oddają krew
Sport

Sport

Oby były zawsze pełne
Co jakiś czas informujemy o otwarciu nowego boiska typu Orlik w naszym powiecie. Okazuje się, że w bieżącym roku będzie podobnie, bo powstaną kolejne. Jak wspominaliśmy, na oficjalne otwarcie czekają już gotowe obiekty w Moryniu, Trzcińsku-Zdroju i w Gardnie przy Zespole Szkół. Mamy więc już osiem Orlików, a wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku powstaną trzy, bo budowę zapowiedziały Mieszkowice, Widuchowa (drugie boisko w gminie) i powiat przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie. W projekcie budżetu są zarezerwowane na ten cel środki. Starosta Wojciech Konarski powiedział, że usytuowanie tam boiska jest bardzo korzystne, bo będzie to zarazem obiekt osiedlowy. W tym rejonie jest dużo bloków mieszkalnych, więc jest gwarancja, że Orlik będzie zapełniony. Drugi atut jest oczywiście taki, że z boiska będzie korzystać szkoła. Budowa nie powinna przekroczyć zakładanych kosztów, bo teren (dotychczasowe boiska szkolne) jest odpowiednio utwardzony.
W planie finansowym starostwa jest także zamiar budowy innego boiska - przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Ma powstać w miejscu obecnego asfaltowego (róg ul. Żółkiewskiego i Dworcowej). Jest już prawie gotowy projekt. Będzie to boisko przede wszystkim na potrzeby szkoły, przystosowane nie tylko do gier zespołowych.

Tak więc w ciągu dwóch lat nasz powiat może wzbogacić się o 12 boisk. To swoisty rekord. Bardzo ważną sprawą będzie dbałość o te obiekty i zabiegi, aby były należycie wykorzystane. Kluczowym czynnikiem będzie zatrudnienie odpowiedniego gospodarza, który byłby nie tylko porządkowym, lecz instruktorem z pomysłami, inicjatorem rozgrywek i imprez lokalnych. Od niego będzie zależało właściwie wszystko, bo inaczej Orliki staną się kolejnymi placykami do kopania piłki.
Tadeusz Wójcik

Fatalna gra
Po remisie przed tygodniem u siebie z AZS-em AWF Warszawa, I-ligowi szczypiorniści Energetyka Gryfino ulegli w sobotę innemu zespołowi ze stolicy. Po słabej i obfitującej w wiele błędów grze wysoko przegrali z ostatnim w tabeli AZS-em Uniwersytet Warszawski 24:36 (12:16). Skład i bramki: Kołasiewicz, Fornal, Śrudka - Matoszko 7, Bartnik 5, Galus 3, Palto 3, Magdziarz 2, Porębski 2, Stanisławek 1, Sz. Tołyż 1, P. Tołyż, Romanowski. Inne wyniki: Ostrovia Ostrów Wlkp. - Jurand Ciechanów 32:29, Sokół Kościerzyna - AZS AWF W-wa 34:26, Grunwald Poznań - AZS UZ Zielona Góra 25:25, AZS AWF Gorzów - Wisła II Płock 39:29, Techtrans Elbląg - SMS Gdańsk 39:23. Prowadzą gorzowianie, a Energetyk spadł na przedostatnie miejsce. Następny mecz rozegra u siebie 30 stycznia o 18 z wiceliderem Sokołem.

Gwiazdki Hermesa
Podobnie jak przed rokiem, ranking najlepszych sportowców Hermesa Gryfino zdominowały zawodniczki. W pierwszej dziesiątce lekkoatletów (przedstawialiśmy ją 2 tygodnie temu) znalazło się aż 7 pań. Przypomnijmy, że zwyciężyła siedmioboistka Magdalena Chrzanowska. W rankingu gimnastyki artystycznej na czołowych miejscach bez zmian: 1. Aleksandra Kubiak (srebrna medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), 2. Katarzyna Żołnowska (ósma zawodniczka Młodzieżowych Mistrzostw Polski, posiadaczka klasy mistrzowskiej), 3. Justyna Wójcikowska, 4. Alicja Florek, 5. Wiktoria Żurowska, 6. Weronika Stefaniuk.
Uroczyste podsumowanie sezonu 2009 odbyło się 8 stycznia w auli gryfińskiego gimnazjum. Uhonorowano najlepszych zawodników, przypomniano sukcesy i najważniejsze wydarzenia roku. Specjalne nagrody otrzymali nowi rekordziści klubu. Byli to: Edyta Rybacka (5000 m), Ilona Janas (trójskok), Natalia Nowak (100 m młodziczek) i Łukasz Beta - rzut młotem młodzików. Uroczystość uświetniły pokazy czołowych gimnastyczek.
Już nazajutrz, 9 stycznia biegacze niedawno powstałego klubu biegowego Hermes integracyjnym Biegiem Noworocznym zainaugurowali sezon. Mimo śnieżnej i mroźnej aury, na ulice Gryfina wybiegła pokaźna grupa uczestników. Potem było prawdziwie gorąco przy ognisku i pieczonych kiełbaskach.
Tadeusz Wójcik

Garda znów walczy
Pięciu zawodników Gardy Chojna (jako jedyni zawodnicy z Polski) walczyło w ten weekend na turnieju bokserskim w Rostocku. Zadebiutował 10-letni Daniel Porzeziński (27 kg), staczając walkę pokazową. O dwa lata starszy Stanisław Jesionek (38,5 kg) po wyrównanym pojedynku z Erikiem Skalatem z Neubrandenburga uległ 1:2 na punkty. 13-letni Albert Ciasnocha (34 kg) doznał wątpliwej porażki z reprezentantem gospodarzy Rashidem Hamcą z Ribnitz. 13-letni Eryk Giermak (62 kg) pokonał pochodzącego z Turcji Timura Amoewa. Posłał go dwukrotnie na deski i tylko gong uratował Turka przed nokautem. W seniorach w debiucie w wadze półciężkiej (81 kg) Dawid Piwowarski pokonał zawodnika z Wismaru Martina Bleischa.
Był to pierwszy start zawodników Gardy po półtoramiesięcznej przerwie, spowodowanej brakiem finansów (m.in. musieli zrezygnować w grudniu z wyjazdu do Danii). 30 stycznia w Szczecinie w turnieju o puchar KS Skorpion (dla młodzików i kadetów) walczyć będą Ciasnocha i niezawodny Giermak, który - jeśli utrzyma formę - w październiku ma szansę zdobyć mistrzostwo Polski.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska