Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 08 z dnia 23.02.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Podróże i nie tylko...
Pierwsi oficjalni kandydaci na wójtów i burmistrzów
Po 4 i pół mln zł na kanalizację w Chojnie i Trzcińsku
Jaki burmistrz? Jaki wójt?
Uhuru podbił Wschód
Chytry dwa razy traci
Dla zdolnych i ambitnych
Śnieżne dylematy
Sport

Dla zdolnych i ambitnych

Corocznie o tej porze informujemy o przebiegu kuratoryjnych konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Są to swoiste olimpiady, w których najlepsi mają szansę rywalizacji z uczniami innych szkół w województwie. Konkursy przedmiotowe są okazją do pokazania zdolnych i ambitnych uczniów, a także nieprzeciętnych nauczycieli oraz do wypromowania szkoły. Niezmiennie zachęcamy więc do próby sił w tej rywalizacji, która przyczynia się do podnoszenia poziomu nauczania. Należy zauważyć, że w ostatnich latach zwiększa się udział szkół naszego powiatu w konkursach. Mamy też znaczące sukcesy. Poprzedni rok był zaskakująco dobry. Przypomnijmy, że mieliśmy (łącznie w podstawówkach i gimnazjach) 42 finalistów i aż 11 laureatów. Dwóch z nich - co jest ewenementem - Robert Guzowski z Cedyni (chemia) i Piotr Kołaczek-Szymański z Gryfina zdobyło największą ilość punktów, a więc rozpatrując w kategoriach sportowych, zostali złotymi medalistami wśród laureatów. Zapewne na podobne sukcesy przyjdzie nam trochę poczekać.
Jak wygląda sytuacja w roku bieżącym? Wszystkie konkursy są już po etapie rejonowym, a więc wiemy, kto zakwalifikował się do finału wojewódzkiego. Oto uczniowie z naszego powiatu, którzy walczyć będą o tytuł laureata.

Szkoły podstawowe
Język polski z elementami historii. W eliminacjach rejonowych wystartowało aż 928 uczniów. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowano 177. Z tej liczby mamy siódemkę z naszego powiatu. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 32 pkt na 40 możliwych. Oto nasi finaliści (w nawiasie przy nazwisku podajemy ilość uzyskanych punktów): Mał-gorzata Szewczyńska (35) - Widuchowa, Michał Kwapisz (35) - SP 1 Gryfino, Kamila Sztoban (33) - Banie, Jakub Czekała (33) - Trzcińsko-Zdrój, Grzegorz Woźniak (33) - Mieszkowice, Mateusz Goślinowski (32) - SP 2 Gryfino, Jarosław Łucka (32) - Mieszkowice.
Matematyka z elementami przyrody. Podobnie jak w języku polskim, do etapu rejonowego przystąpiło ponad 900 uczniów, lecz sito eliminacyjne było gęstsze i do finału zakwalifikowano 99 osób. Z naszych szkół finał osiągnęli: Mateusz Goślinowski (28 pkt) - SP2 Gryfino, Mariusz Szukalski (26) - Żabnica i Hubert Pieloszczyk (26) - Cedynia.

Gimnazja
Język polski. W eliminacjach rejonowych brało udział 691 gimnazjalistów, dalej przeszło 168. Warto dodać, że na pierwszym miejscu z dorobkiem 37 pkt znajduje się Sylwia Racinowska z Gimn. nr 1 w Gryfinie. Pozostali zakwalifikowani: Klaudia Kobyłka (34) - Banie, Karolina Wołos (34) - Chojna, Justyna Kałduńska (33) - Moryń, Maciej Żuk (32) - Mieszkowice.
Biologia. 626 uczniów w rejonie, 84 w finale wojewódzkim, w tym piątka z naszego powiatu: Sylwia Racinowska (42 pkt) - Gimn. nr 1 w Gryfinie, Martyna Zawadzka (38) - Gimn. 1 Gryfino, Klaudia Kobyłka (37) - Banie, Marta Laskowska (37) - Gimn. nr 1 Gryfino i Agata Terebecka (34) - Banie.
Fizyka. 500 startujących, 97 w finale, a wśród nich także piątka naszych i wszyscy z Gimnazjum nr 1 w Gryfinie. Brawo fizycy! (uczniowie i nauczyciele): Kamila Tarka -22 pkt, Paweł Gajzler - 21, Kamil Grudziński - 20, Robert Kowalski - 20, Agata Król - 18.
Geografia. Tu spora wpadka, bo wśród 82 finalistów nie ma żadnego z naszych. Oby ta czarna dziura w geografii szybko zniknęła.
Historia. Na wysokiej 7. pozycji z dorobkiem 33 pkt jest Marta Kozak z Góralic. Oprócz niej w finale znaleźli się: Katarzyna Zgoda (31) - Góralice, Marek Lis (30) - Banie, Krzysztof Napierała (30) - Mieszkowice, Patryk Klimko (26) - Banie.
Matematyka. W rejonowych eliminacjach uczestniczyło 616 gimnazjalistów. Do finału dopuszczono 91. Jest trójka z naszego powiatu: Aleksandra Wypych (26 pkt) - Banie, Oliwier Mroczkowski (24) - Cedynia i Agata Terebecka (23) - Banie.
Informatyka. Tutaj mieliśmy jednego finalistę. Został nim Radosław Makowiecki z gimn. przy LO w Gryfinie. Wyłoniono także trójkę laureatów. Zwycięzcą został Krzysztof Sikorski z Gimn. nr 16 ze Szczecina.
Język niemiecki. Z językiem obcym zmierzyło się 440 uczniów w eliminacjach, a do finału weszło 91. Mamy skromny dorobek (dwójkę reprezentantów), zważywszy na przygraniczne położenie, ale dobre i to: Sylwia Racinowska (38) - Gimn. nr 1 Gryfino i Radosław Makowiecki (38) - Gimn. nr 2 (przy LO) w Gryfinie.
Język angielski. Tutaj posucha. Wśród 90 finalistów nie ma naszych przedstawicieli.

Ze wstępnych obrachunków wynika, że ten rok będzie gorszy od ubiegłego, bo do finałów wprowadziliśmy o 6 uczniów mniej. Wyniki z eliminacji rejonowych wskazują także, że nie należy się spodziewać dużej ilości laureatów. Jednak jak wcześniej podkreślałem, rok miniony był wyjątkowy.
Tak jak zazwyczaj, wśród uczniów odnajdujemy wybitne indywidualności (chociażby Sylwia Racinowska z Gryfina) i parę innych, którym udało się znaleźć wśród najlepszych z dwu lub więcej przedmiotów. Do konkursów jeszcze wrócimy po uzyskaniu wyników końcowych. Przeanalizujemy też dorobek poszczególnych szkół.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska