Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 16.03.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kolejny protest antyatomowy
Włóczykij integracyjny
Wystartuję
Ciocia trochę niedzisiejsza
Do wzięcia kolejne pieniądze dla wsi
Proboszcz rekordzista
Kochać i wymagać
Sport

Sport

Gimnastyczki Hermesa ze swymi trenerkami
Trzy złota gimnastyczek
Aż trzy złote medale zdobyły gimnastyczki artystyczne Hermesa Gryfino podczas inaugurujących sezon Mistrzostw Okręgu Zachodniopomorskiego w Gimnastyce Artystycznej 6-7 marca w Szczecinie. W tym roku gospodarzem był MKS Kusy Szczecin. Niespodziankę zrobiła seniorka Katarzyna Żołnowska, wygrywając w klasie mistrzowskiej i pokonując dwie zawodniczki Kusego, będące aktualnie w kadrze narodowej. Juniorka Aleksandra Kubiak (aktualna członkini kadry Polski juniorek) potwierdziła swoją klasę, zdobywając również złoty medal. Mistrzostwo okręgu wywalczyła też Justyna Wójcikowska w kategorii młodziczek - ubiegłoroczna medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ponadto w gronie juniorek młodszych Wiktoria Żurowska zajęła 9. miejsce, ale trenerka Olena Turkina usprawiedliwia ją, bo dla jej podopiecznej wszystkie cztery układy były zupełnie nowe i do OOM zdoła się z nimi oswoić. Weronika Stefaniuk w kategorii młodziczek była 11.
Obie trenerki: Olena Turkina i Małgorzata Stefańska zadowolone są też z występów trenujących od niedawna najmłodszych zawodniczek (roczniki 2001 i 2002). Julia Łopata zajęła 5. miejsce, Julia Jakowczyk 6., a Weronika Bednarska 11.
(r)

Strelczuk z medalami
Dwa brązowe medale Mistrzostw Polski Weteranów przywiózł ze Spały chojeński miotacz Wojciech Strelczuk. Wywalczył je w pchnięciu kulą - 13,22 m i rzucie ciężarkiem - 14,13 m. Obie te konkurencje wygrał doskonały miotacz-weteran, wielokrotny mistrz świata Henryk Radzikowski ze Szczecina. Radzikowski w tym roku przeszedł do kategorii wiekowej Strelczuka i teraz nasz miotacz musi zadowalać się krążkami mniej szlachetnymi. Ale tegoroczne wyniki chojnianina są bardzo obiecujące, bo w ubiegłym sezonie na podobnej imprezie zarówno w kuli, jak i w ciężarku miał rezultaty wyraźnie gorsze.
(tekst i fot. tw)

Gryfino i Angermünde razy 23
Już po raz 23. spotkali się młodzi szachiści z Gryfina i Angermünde. W sobotę zmagania rozpoczął turniej miast. W trzech rundach dwie reprezentacje polskich gospodarzy pokonały gości 9:0 i 8:1, a trzecia uległa 3:6. Końcowy wynik to 20:7 dla Gryfina. Największe emocje wywołał pojedynek najmłodszych, 7-letnich zawodników, w którym Bartek Nędzarek pokonał Freyę Müller.
Najmłodsi szachiści: Freya Müller i Bartek Nędzarek
Następnie rozegrano turniej błyskawiczny z udziałem 42 zawodników. W siedmiu rundach każdy miał na rozegranie pojedynku tylko 5 minut. Dominowali gryfinianie: 1) Michał Oszczyk, 2) Kamil Poszepczyński, 3) Marta Jabłońska, 4) Łukasz Krawczyk, 5) Maciej Kowalczyk. Najlepsze miejsca gości z Niemiec: 9) Eric Wilhelm, 14) Marc Schneider, 18) Heinrich Müller, 19) Christoph Gross, 23) Eike Dunkel.
Po zawodach przeniesiono się do Centrum Wodnego Laguna, ale i tu uczestnicy nie mogli wytrzymać bez szachów, wpadając na partyjkę do tzw. mokrej restauracji. Na koniec gryfinianie zostali zaproszeni na rewanż we wrześniu do Angermünde.

Orlik w Chojnie już czynny
Kompleks sportowy Orlik w Chojnie przy gimnazjum (boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią oraz wielofunkcyjne boisko do siatkówki i koszykówki) od 15 marca jest już do dyspozycji mieszkańców od poniedziałku do piątku w godz. 16-22 (od 8 do 15 korzystać będą uczniowie gimnazjum), a w soboty i niedziele 10-22. Zajęcia prowadzą trenerzy-animatorzy: Arkadiusz Łągiewczyk, Piotr Kierul i Grzegorz Michasiuk. Informacje i zapisy dla grup zorganizowanych: tel. 505 184 495, 785 544 077, 502 127 705. Szczegółowy harmonogram będzie udostępniony na stronie UM w Chojnie.
(r)

Sala w budowie
Po przerwie spowodowanej zimową aurą ruszyła budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Krzywinie. Rozpoczęto ją jesienią, a ma być gotowa w połowie przyszłego roku. Obiekt zaprojektowano tak, że będzie zespolony łącznikiem z budynkiem szkolnym i przez to uzyska dodatkową funkcjonalność. Mówi wójt Widuchowej Michał Lidwin: - Dobudowując łącznik, zyskujemy dodatkowa powierzchnię i niezbędne pomieszczenia. W części piwnicznej będzie siłownia i archiwum, które w szkole jest bardzo potrzebne, a z kolei na piętrze chcemy przygotować pomieszczenia dla potrzeb KGW i innych organizacji z dość dużą salą i aneksem kuchennych. Zaplanowano też niewielką widownię. Do tych pomieszczeń będzie oddzielne wejście z zewnątrz, aby można swobodnie korzystać z nich po południu.
Rzeczywiście, po zapoznaniu się z projektem, można stwierdzić, że plan jest przemyślany, bo obiekt spełnia wszystkie niezbędne funkcje. Duża siłownia (100 m2) z dodatkowym magazynem na sprzęt może być np. dodatkową salką do ćwiczeń. W części parterowej są trzy łazienki, dwie szatnie, pomieszczenie gospodarcze, pokój dla nauczyciela i duży magazyn na sprzęt z bezpośrednim połączeniem z salą gimnastyczną. Na piętrze, oprócz sali konferencyjnej i aneksu kuchennego, będą też dwie łazienki, a obok widowni pokoik dla spikera. Sala gimnastyczna ma wymiary 27 x 15 m. Koszt inwestycji to niecałe 2,7 mln zł.
W Widuchowej jest już przygotowany projekt kolejnego obiektu sportowego. Będzie to zmodyfikowane boisko typu Orlik, które powstanie przy Zespole Szkół. Wkrótce więcej szczegółów na ten temat w rozmowie z wójtem Lidwinem.
(tw)

Blisko spadku
Tylko w pierwszym kwadransie sobotniego meczu u siebie z Grunwaldem Poznań szczypiorniści Energetyka Gryfino prowadzili wyrównaną grę. Potem goście odskoczyli i do przerwy gryfinianie przegrywali 9:14, a mogli wyżej, gdyby nie interwencje bramkarza Kołasiewicza. Po przerwie było już tylko gorzej, poznaniacy prowadzili nawet 9 bramkami, by ostatecznie zwyciężyć 26:21. Inne wyniki: AZS AWF Gorzów - Techtrans Elbląg 34:21, AZS UZ Zielona Góra - SMS Gdańsk 34:28, AZS AWF Warszawa - AZS Uniw. Warsz. 27:22, Wisła II Płock - Jurand Ciechanów 25:37, Sokół Kościerzyna - Ostrovia Ostrów Wlkp. 33:30. Gryfinianie nadal są ostatni w tabeli ze stratą 3 pkt do AZS Uniw. Warsz. 27 marca grają w Zielonej Górze.

1:1 jak w sierpniu
Na inaugurację rundy wiosennej III ligi piłkarze Energetyka Gryfino zremisowali w sobotę w Ustroniu Morskim z Astrą 1:1, prowadząc do przerwy po bramce w 39' Marcina Łapińskiego, choć gospodarze mieli w tym czasie wiele okazji strzeleckich. Astra wyrównała z karnego dopiero na 5 min. przed końcem. Skład gości: Horodyski, Pawłowski, Marzantowicz, Łazarz, Marat, Szandruk, Marek Łapiński, Mielnik, P. Deptuła, Grąbczewski (59 Ł. Deptuła), Marcin Łapiński.
Rozegrano jeszcze tylko dwa mecze (Kotwica Kołobrzeg - Gryf Wejherowo 3:1, Orkan Rumia - Darzbór Szczecinek 6:0), a pozostałe przełożono ze względu na warunki atmosferyczne i stan boisk. W sobotę Energetyk podejmuje Gryfa Słupsk.

Wykopmy rasizm ze stadionów
Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" rozsyła do polskich klubów sportowych poradnik "Jak walczyć z rasizmem?". Zawiera on praktyczne wskazówki, jak eliminować zachowania rasistowskie i ksenofobiczne ze stadionów. Poradnik został przygotowany przy wsparciu UEFA i sieci Futbol przeciwko Rasizmowi w Europie - Football Against Racism in Europe (FARE). Poparcie dla inicjatywy wyraziła też Rada Europy, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Polskie Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy, założone przez Dariusza Dziekanowskiego. - Wydawnictwo w formie płyty CD opracowaliśmy na podstawie najlepszych europejskich doświadczeń, specjalnie z myślą o polskich klubach. Ma to być skuteczne narzędzie do walki z dyskryminacją, rasizmem i uprzedzeniami. Przedstawiamy dobre pomysły na to, jak promować wielokulturowość w sporcie i na trybunach - mówi Jacek Purski, przedstawiciel kampanii "Wykopmy Rasizm ze Stadionów".
Poradnik zawiera informacje na temat tego, czym jest rasizm w sporcie, jakie są jego najczęstsze przejawy oraz co można zrobić, by skutecznie się mu przeciwstawić. Znajdują się w nim rady, zalecenia i wskazówki, które sprawdziły się już w wielu klubach w Europie Zachodniej i w Polsce. Zestaw rozesłano już do wszystkich klubów ekstraklasy piłkarskiej. W najbliższym czasie trafi także do klubów z niższych klas rozgrywkowych. - Musimy intensywniej eliminować zachowania rasistowskie ze stadionów w ramach przygotowań do piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r. To nasza wspólna odpowiedzialność - mówi socjolog kultury dr Rafał Pankowski, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej, powołanego do życia przez stowarzyszenie "Nigdy Więcej", FARE i UEFA.
Kampania "Wykopmy Rasizm ze Stadionów" została zainicjowana przez "Nigdy Więcej" w 1996 roku. Skierowana jest do kibiców, zawodników, trenerów, sędziów, działaczy sportowych i dziennikarzy. Od 2009 roku decyzją UEFA stowarzyszenie to koordynuje specjalne edukacyjne działania antyrasistowskie, związane z przygotowaniami do Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz w całym regionie Europy Wschodniej.
Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" jest niezależną organizacją antyfaszystowską, która monitoruje incydenty na tle rasistowskim oraz wydaje jedyny w kraju magazyn antyfaszystowski pod takim samym tytułem.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska