Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 23.03.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Mamy już 20 lat!
Ani Pniewo, ani Krzymów, ani Dębogóra
Jubileusz człowieka pogranicza
O Kuduku na sesji
Co będzie w Krajniku?
Wykorzystałem szansę
Zatkaną kanalizację ma udrożnić gmina
Burmistrz na czele stowarzyszenia
Sport

Burmistrz na czele stowarzyszenia

W Chojnie powstało kolejne stowarzyszenie. Nazywa się "Wspólnota Samorządowa" i zostało zarejestrowane 3 marca. Przewodniczącym jest burmistrz Adam Fedorowicz, a jego zastępcami radna Barbara Andrzejczyk i szef firmy Progres Julian Wieder. Wśród ponad 40 członków są m.in.: wiceburmistrz Wojciech Długoborski, sekretarz gminy Ewa De la Torre, dyrektor Centrum Kultury Tadeusz Mazur, prezes PUK-u Zbigniew Hippmann, szef Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej Wacław Gołąb. Statutowe cele nowej organizacji to m.in. promowanie idei samorządności i budowanie społeczeństwa obywatelskiego, propagowanie aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. "Wspólnota Samorządowa" określa się jako apartyjna, ale nie oznacza to, że nie będzie działała w polityce. Przed jesiennymi wyborami samorządowymi zamierza wystawić kandydatów do Rady Miejskiej w Chojnie oraz stworzyć listę do Rady Powiatu. Zapytany przez nas burmistrz Fedorowicz nie zaprzecza, że stowarzyszenie jest próbą stworzenia sobie przez niego zaplecza politycznego, którego mu dotąd brakuje. - Tak to można odczytać - mówi. - Jest dużo osób, które podobnie jak ja widzą funkcjonowanie gminy. Jest to próba pozyskania ich, aby mnie wspierały w kolejnych wyborach samorządowych.
"Wspólnota Samorządowa" chce też wprowadzenia do statutu gminy możliwości inicjatywy uchwałodawczej ze strony mieszkańców, którzy po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów złożyliby projekt uchwały w Radzie Miejskiej.

Na nasze pytanie podczas konferencji prasowej 18 marca, czy na podstawie nazwisk członków stowarzyszenia nie będzie ono kojarzone z SLD, Waldemar Masłowski (szef koła SLD w Chojnie) stwierdził, że procent członków tej partii jest nieznaczny.

A co stowarzyszenie zamierza poza polityką? - Dwie nasze najbliższe inicjatywy to utworzenie rady młodzieży, aby reprezentowała interesy młodych ludzi wobec organów administracji samorządowej. Chcemy też rozszerzać ich wiedzę o samorządzie i zachęcać do angażowania się na jego rzecz. Druga nasza inicjatywa będzie prozdrowotna: profilaktyczne badania kobiet - mówi B. Andrzejczyk. W lecie są też w planach minimistrzostwa w piłce nożnej dla dzieci.

Stowarzyszenie skupia aż czterech kandydatów na burmistrza w wyborach sprzed 4 lat. Oprócz A. Fedorowicza i W. Długoborskiego są to Janusz Babiarz i Wojciech Skrzypczyk.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska