Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 16 z dnia 20.04.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W hołdzie ofiarom katastrofy
Żałobne nastroje i żałosne słowa
Requiem - wieczny odpoczynek
FIFArt do połowy
Unijne pieniądze na ścieżki rowerowe
Młodzież na Litwie
Nie bójcie się funduszu!
Wspólnie i twórczo
Sport, taniec i edukacja

W hołdzie ofiarom katastrofy

18 kwietnia prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka zostali pochowani na Wawelu. Zginęli w katastrofie samolotu 10 kwietnia pod Smoleńskiem wraz z 94 innymi osobami z delegacji, mającej uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Marsz milczenia w Chojnie
16 kwietnia w samo południe w marszu milczenia ulicami Chojny przeszło ok. 2 tys. osób, w tym władze gminy, uczniowie, przedstawiciele instytucji. Spod Urzędu Miejskiego pochód przeszedł na pl. Konstytucji 3 Maja, gdzie uczczono 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W bibliotece w Ratuszu można się wpisywać do księgi kondolencyjnej, która wkrótce zostanie przewieziona do Pałacu Prezydenckiego. Trzy dni wcześniej po nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej hołd ofiarom wypadku złożyli radni, burmistrzowie, sołtysi, urzędnicy.
Podobnie było w innych gminach. W Cedyni specjalną sesję Rady Miejskiej zwołano 16 kwietnia. Podjęto uchwałę o przekazaniu kondolencji na ręce marszałka Sejmu. Potem na placu Wolności uroczystości prowadził przewodniczący RM Leon Ślawski. Przybyli uczniowie z gminnych szkół i delegacje zakładów. Listę ofiar katastrofy pod Smoleńskiem odczytał burmistrz Adam Zarzycki. Pod pomnikiem złożono 96 białych i czerwonych róż. Do środy w urzędzie można wpisywać się do księgi kondolencyjnej.
13 kwietnia żałobna nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej odbyła się w Gryfinie, a następnie na cmentarzu pod pomnikiem Golgoty Wschodu złożono kwiaty i zapalono znicze. W niedzielę w kościele Narodzenia NMP można było wspólnie oglądać transmisję z pogrzebu prezydenckiej pary.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska