Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 20 z dnia 18.05.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Mały kryzys
Wspólnie silni w Europie
Czy w Strzeszowie staną wiatraki?
Tablica odnaleziona, ale w kawałkach
Nie uciekajcie, jak widzicie, że ludzie cierpią
Zegar będzie bić kompromisowo
Myjnie na drodze
Gryfińskie dyktando z polskiego
Sport

Gryfińskie dyktando z polskiego

W programie obchodów 65-lecia polskości Gryfina znalazło się też dyktando z języka polskiego, zorganizowane 12 maja przez Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Miasta i Gminy. Imprezę poświęcono pamięci wicemarszałek Senatu RP Krystyny Bochenek (zginęła 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem) - pomysłodawczyni organizowanego od lat corocznie największego w kraju ogólnopolskiego dyktanda.

W Gryfinie zgłosiło się w środę blisko 40 uczestników w różnym wieku. Mistrzem ortografii został Stanisław Gajos - rencista spod Strzelna (woj. kujawsko-pomorskie), który zrezygnował z prowadzenia gospodarstwa rolnego i zdecydował się poświęcać czas wyłącznie udziałowi w różnych konkursach i teleturniejach, np. "Miliard w rozumie". Drugie miejsce zajęła gryfinianka Marta Maciejuk (studentka prawa), a trzecie Robert Ryss - redaktor naczelny "Gazety Chojeńskiej". Nagrody (zestawy piśmiennicze Parkera) wręczył im burmistrz Henryk Piłat, gratulując wszystkim odwagi i zapraszając na przyszłoroczne dyktando. Autorką tegorocznego była prowadząca konkurs dr Maria Kabata z Uniwersytetu Szczecińskiego. Tekst na pozór był niezbyt trudny, ale zawierał sporo niespodzianek i nawet zwycięzca popełnił trzy błędy.

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli: 4) Julia Chowańska - biblioteka w Gryfinie, 5) Maksym Gładkow - student, 6) Sylwia Korczak, 7) Krystyna Lamperska - UMiG, 8) Jakub Dworzyński - uczeń kl. VI SP, 9) Marian Anklewicz - regionalista gryfiński, 10) Tomasz Miler - redaktor naczelny "Gazety Gryfińskiej". Na zdj. pierwsza dziesiątka i burmistrz Piłat (z lewej). Obok - zwycięzca St. Gajos.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska