Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 21 z dnia 25.05.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pogotowie przeciwpowodziowe
Kadencyjny obrachunek
Trzcińsko i Graft-De Rijp - to już 20 lat
Program Dni Trzcińska 2010
Hydrozagadka w szuwarach
Polsko-niemieckie malowanie
Taneczna feeria
„Kon-Tiki” znów mistrzem
Dąb Pamięci w Cedyni
Patologiczny plac
Sport

Pogotowie przeciwpowodziowe

Wojewoda zachodniopomorski od poniedziałku 24 maja ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla Szczecina oraz dla powiatów: myśliborskiego, gryfińskiego, polickiego i goleniowskiego. Jest to efekt zmiany prognoz zagrożenia powodzią na naszym terenie. Wcześniejsze zakładały znaczne spłaszczenie fali z południa Polski. Jednak w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zweryfikował dotychczasowe dane, gdyż z analiz wynika, że fala kulminacyjna na Odrze, która osiągnie Słubice w piątek 28 maja, może przekroczyć poziom alarmowy nawet o 210-230 cm. Dzień później dotrze do Gozdowic (gm. Mieszkowice), a w kolejnych dniach do gminy Cedynia, gdzie podtopionych może zostać ponad 20 domów: w Siekierkach, Starym Kostrzynku, Bielinku i Piasku. W gminie Chojna może to dotyczyć kilkunastu budynków w Zatoni Dolnej i Krajniku Dolnym. Potem fala dojdzie do Widuchowej i Gryfina.

Tak podczas powodzi w 1997 roku wyglądały tereny przy moście
w Krajniku Dolnym. Miejmy nadzieję, że tym razem do tego nie dojdzie
Jak mówi wojewoda Marcin Zydorowicz, w zagrożonych powiatach sprawdzana będzie gotowość służb reagowania kryzysowego, sanitarno-epidemiologicznych, weterynaryjnych, ochrony środowiska, policji, straży pożarnej oraz służby zdrowia, a także skuteczność działania lokalnych systemów wczesnego ostrzegania ludności. Starostowie mają m.in. przygotować siły i środki do prowadzenia ewentualnej ewakuacji ludności i zwierząt. W poniedziałek o 14 obradował w starostwie w Gryfinie powiatowy sztab antykryzysowy.

Podczas wielkiej powodzi w lecie 1997 roku w punkcie pomiarowym w Gozdowicach zanotowano rekordowy poziom Odry: 659 cm, czyli 249 cm powyżej stanu alarmowego.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska