Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 08.06.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jest lepiej, ale nadal groźnie
Burmistrz odwołuje
Lekcja samorządności
Dzień Chojny w Hanowerze
Sigulda w Chojnie
Orlik na Dzień Dziecka
Brakuje parkingów!
Szóstoklasiści bez entuzjazmu
Schetynówki na Lotnisku
Jak dbać o małą ojczyznę?
Procesja czy wiec?
Mieszkowice i Oderberg tańczą już 5 lat
Sport

Szóstoklasiści bez entuzjazmu

Podstawówki otrzymały już wyniki sprawdzianów szóstoklasistów. To bardzo ważny test poziomu nauczania w szkole i prestiżowy czynnik dla danej placówki, bo wynikiem interesują się władze oświatowe i gminne oraz rodzice. Szkoły ze słabymi wynikami mają programy naprawcze, aby podnieść efektywność nauczania. Sprawdzianami interesowaliśmy się od początku ich wprowadzenia, dokonując analiz, porównań, podsumowań. Chyba częściowo dzięki nam wytworzyła się w naszym powiecie rywalizacja, która przyczyniła się do poprawy wyników. Tak należy sądzić, bo przypomnijmy, że powiat gryfiński był początkowo na szarym końcu w województwie, a nawet w kraju. Potem następowała stopniowa poprawa i doszło do tego, że plasowaliśmy się już w granicach 5.-8. miejsca w województwie, a niektóre nasze szkoły (Radziszewo, Stołeczna, Trzcińsko-Zdrój) brylowały w czołówce.

Jak wypadliśmy w tym roku? Nienadzwyczajnie, lecz też nie najgorzej na tle województwa. Należy jednak zaznaczyć, że nasze województwo wypadło trochę słabiej niż w ostatnich dwóch latach, kiedy to osiągało prawie pułap średniej krajowej. Teraz odstaje wyraźnie. Zanim przejdziemy do wyników, przypomnijmy, że można podawać je w skali punktowej lub procentowej. Za sprawdzian można otrzymać maksymalnie 40 pkt, a więc gdy np. dana szkoła ma średnią wszystkich uczniów 20 pkt, to znaczy, że mieli oni 50 proc. poprawnych odpowiedzi.
Średnia dla kraju wyniosła w tym roku 24,56 pkt, dla województwa zachodniopomorskiego 23,67, a dla naszego powiatu 23,14 pkt. Wypadliśmy raczej zgodnie z oczekiwaniami. W odniesieniu do powiatów nie ma istotnych przesunięć, a gryfiński plasuje się w środku stawki. Jak zwykle, przewodzą największe miasta (Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg), a także tradycyjnie już Police, Szczecinek, Stargard.

A oto średnie gmin, uszeregowane od najwyższego do najniższego wyniku:

Trzcińsko-Zdrój     25,35 pkt
Chojna              24,22 pkt
Gryfino             23,98 pkt
Cedynia             22,81 pkt
Widuchowa           22,12 pkt
Mieszkowice         21,96 pkt
Stare Czarnowo      21,79 pkt
Banie               20,58 pkt
Moryń               20,21 pkt
Jak zwykle, odnotować można parę niespodzianek. Pierwsza pozycja Trzcińska nie jest żadnym zaskoczeniem, bo gmina ta od paru lat lideruje w powiecie. Sporą niespodzianką jest drugie miejsce Chojny. To przede wszystkim zasługa chojeńskiej podstawówki, która ma bardzo dobry wynik. Niespodzianką w sensie ujemnym są fatalne wyniki Bań i Morynia. Gminy te wyraźnie odstają od pozostałych.
Niestety nie mamy wyników poszczególnych szkół, bo są one utajnione, a dyrektorzy niezbyt chętnie udostępniają dane. Kilka rezultatów jednak udało nam się uzyskać i tym samym wysnuć pewne wnioski.

W gminie Trzcińsko-Zdrój szkoła w mieście uzyskała 26,7 pkt, a w Stołecznej aż 29,43. Należy więc przypuszczać, że trzecia placówka - w Gogolicach wypadła dużo słabiej, bo średni wynik gminy wynosi 25,35. Jednak nie ma co wybrzydzać, bo ogólnie gmina wypadła bardzo dobrze.

Szkoła Podstawowa w Chojnie ma wynik 25,41 pkt, a więc sporo lepszy od średniej krajowej, dający jej stopień 6. Taki rezultat cieszy tym bardziej, że jest to duża szkoła i nie ma mowy o jakiejś przypadkowości, wynikającej z "urodzajnego" rocznika. Tu również, jak w przypadku Trzcińska, niektóre szkoły wiejskie obniżyły średnią. Jeszcze do niedawna było raczej odwrotnie.

W gminie Mieszkowice bez rewelacji. Największa placówka (szkoła w mieście) osiągnęła wynik 22,07 pkt, a więc w granicach średniej gminy. Był okres, że szkoły w Zielinie i Czelinie mieściły się w górnej półce. Obecnie chyba wypadły też trochę słabiej, skoro nie podwyższyły średniej.

Z dwóch cedyńskich podstawówek bardzo dobrze poradziła sobie szkoła w Cedyni, która osiągnęła rezultat sporo powyżej średniej krajowej: 25,07. To kolejna szóstka w ujęciu staninowym. Niestety, druga szkoła (w Piasku) mocno zaniżyła wynik gminy. Należy więc przypuszczać, że osiągnęła niewiele ponad 20 pkt.
Mamy jeszcze wynik szkoły z Kołbacza: 21,79 pkt. Jest to bowiem jedyna podstawówka w gminie Stare Czarnowo i wynik szkoły pokrywa się z gminnym.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska