Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 24 z dnia 15.06.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Droga tylko dla kajaków
Tajfun w Gryfinie
Artykuł o nas na najwyższej półce
Kolejne kotłownie pod gazem
Muzyka na wodzie
Dni Cedyni 2010
Chcesz przejechać Jedwabnym Szlakiem?
Jak ożywić zwykłe przedmioty?
Laury dla mistrzów słowa
Sport

Kolejne kotłownie pod gazem

Wzrastają szanse na rozszerzenie gazyfikacji Chojny. Obecna w mieście firma KRI z Wysogotowa pod Poznaniem, która w 2002 r. wybudowała na os. Lotnisku stację regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego oraz rurociąg do centrum miasta, 9 czerwca podpisała z burmistrzem i PUK-iem dwie umowy na dzierżawę dwóch kotłowni: przy ul. Sikorskiego 27 i Narciarskiej 53. KRI za 240 tys. zł zmodernizuje oba obiekty i dostosuje je do spalania gazu ziemnego, a także wybuduje sieć gazową między ul. Sikorskiego, Narciarską, Barwicką i Słoneczną, umożliwiając tym samym podłączenie się zlokalizowanych tam domów. Gmina zwolni firmę z części czynszu dzierżawnego, zarabiając za to na podatkach od nieruchomości. Z kolei do PUK-u wpływać będą pieniądze za bieżącą obsługę obu kotłowni. Wcześniej, 27 maja Rada Miejska zgodziła się na długoletnią dzierżawę. Przedstawiciel KRI Michał Zierhoffer oznajmił, że oszczędności w użytkowaniu tych obiektów obniżą się od 3 do 13 procent. Podkreślił, że gaz jest obecnie tańszy niż olej, a cena stabilniejsza. To paliwo zdecydowanie bardziej ekologiczne niż węgiel, więc poprawi się czystość powietrza w Chojnie.
Przygotowywana jest teraz trzecia umowa: na podobną modernizację kotłowni w budynku komunalnym przy ul. Prusa 3, gdzie mieszka blisko 50 rodzin. Jeszcze w tym roku gmina i ZGM planują tam wymianę okien, docieplenie ścian zewnętrznych i odnowienie elewacji. Teraz koszty ogrzewania są tu bardzo wysokie.
W kolejnych planach firmy KRI jest podciągnięcie gazociągu do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i do ul. Żółkiewskiego. Przypomnijmy, że do stacji regazyfikacji na Lotnisku gaz dostarczany jest cysternami w formie skroplonej. Po doprowadzeniu do stanu pierwotnego (lotnego) staje się on z powrotem normalnym gazem ziemnym. Do tej pory korzystają z niego kotłownie przy ul. Różanej i Chrobrego.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska