Dzisiaj jest sobota, 31 lipca 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 27 z dnia 06.07.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jak wybieraliśmy prezydenta
Głos na Polskę normalniejszą
Schwedt ze Szczecinem
Polodowcowe atrakcje geoparku
Wolny rynek czy kij w szprychy?
Zapora dla norek?
Program Dni Chojny
Polsko-Niemiecki Festyn na Ziemi Bańskiej
Rowery, woda i muzyka
Zagłosuj na Włóczykija
Chojeńskie czarownice z Sydonią
Najlepsza klasa w powiecie
Sport

Schwedt ze Szczecinem

Jürgen Polzehl i Krzysztof Soska
W staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wsparło Szczecin nasze sąsiedzkie niemieckie miasto Schwedt. Tamtejsi radni podjęli niedawno taką uchwałę. 17 czerwca w Szczecinie burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl uroczyście przekazał ją wiceprezydentowi Krzysztofowi Sosce. - Ponad 20 lat sąsiedztwa połączyło nas. Z sąsiadów staliśmy się przyjaciółmi, powstały polsko-niemieckie małżeństwa i rodziny - powiedział Polzehl. Poparcie Schwedt Soska uznał za kolejny dowód przekraczania przez kulturę granic państwowych. Przy okazji burmistrz Polzehl zaprosił K. Soskę na Dni Brandenburgii, które w tym roku odbywać się będą 4-5 września właśnie w Schwedt.
Wcześniej deklaracje poparcia w staraniach o ESK złożyły Szczecinowi władze Greifswaldu oraz przewodniczący Euroregionu Pomerania.

Przypomnijmy, że prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje co roku Unia Europejska. Inicjatywa ta ma wspierać dialog międzykulturowy oraz promować różnorodności dziedzictwa, kultury i ludzi danego miasta. W tym roku stolicami są: niemieckie Essen, węgierski Pecz i turecki Stambuł. W 2016 r. ma to być jedno miasto z Polski i jedno z Hiszpanii. W naszym kraju Szczecin ma blisko 10 poważnych konkurentów, w tym: Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Warszawę i Wrocław. Do końca sierpnia wszystkie materiały należy przekazać Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 13-osobowa komisja do końca marca 2011 r. ma wybrać od dwóch do czterech miast do drugiego etapu. Ostatecznego zwycięzcę poznamy pod koniec przyszłego roku. Oceniane będzie nie tylko promowanie kultury własnego miasta i regionu, ale także współpraca międzynarodowa i akcentowanie wartości europejskich.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska