Dzisiaj jest sobota, 16 stycznia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 27 z dnia 06.07.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jak wybieraliśmy prezydenta
Głos na Polskę normalniejszą
Schwedt ze Szczecinem
Polodowcowe atrakcje geoparku
Wolny rynek czy kij w szprychy?
Zapora dla norek?
Program Dni Chojny
Polsko-Niemiecki Festyn na Ziemi Bańskiej
Rowery, woda i muzyka
Zagłosuj na Włóczykija
Chojeńskie czarownice z Sydonią
Najlepsza klasa w powiecie
Sport

Polodowcowe atrakcje geoparku

Rozpoczęła się realizacja polsko-niemieckiego projektu, dotyczącego organizacji centrów informacyjnych i rozbudowy innych obiektów geoparku "Kraina Lodowca nad Odrą". Zlokalizowany on jest po obu stronach Odry z centrami w Gross-Ziethen (koło Angermünde) i Moryniu. Partnerami są: gmina Moryń i Urząd Związku Gmin w Joachimsthal, gdzie 30 czerwca odbyło się spotkanie inaugurujące. Wcześniej, 7 maja zapadła decyzja o przyznaniu unijnej dotacji. Wartość inwestycji zaplanowanych w Moryniu 723 tys. euro, w tym aż 614 tys. wsparcia z UE, czyli 85 proc. Wartość całego projektu wynosi 1,671 mln ?, w tym 1,421 mln dotacji z puli współpracy transgranicznej Brandenburgii/Meklemburgii-Pomorza Przedniego i województwa zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Główny cel projektu to stworzenie infrastruktury turystycznej, eksponującej atrakcje krajobrazu polodowcowego, w tym moreny czołowe i jeziora (akweny Grimnitz i Werbellin mają głębokość ok. 60 m, czyli podobnie jak Morzycko). Jednym z elementów przedsięwzięcia będą centra informacyjne: w byłym kinie w Moryniu i w starym młynie parowym w Gross-Ziethen. Po naszej stronie planowana jest także budowa 500 m ścieżki rowerowo-spacerowej (Promenady Wielkiego Raka) wokół jeziora Morzycko i rekonstrukcja amfiteatru. Polscy i niemieccy partnerzy projektu mają organizować wspólne imprezy i razem promować geopark.

Na zdjęciu uczestnicy spotkania w Joachimstahl, w tym dyrektor tamtejszego urzędu Dirk Protzmann i burmistrz Morynia Jan Maranda.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska