Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 31.08.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co nam zostanie z tych Dni?
Schwedt stolicą Brandenburgii
Sztukowanie 2010
Kołbacz - reKonstrukcja
Gryfino z turystyką wodną
Wielki podróżnik
Jak wieszać flagi?
Tam, gdzie Hańcza i Rospuda (4)
Sport

Kołbacz - reKonstrukcja

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki rozstrzygnęło rozpisany w maju konkurs "Kołbacz - reKonstrukcja" z okazji 800-lecia rozpoczęcia budowy klasztoru cysterskiego w tej miejscowości. Zadaniem uczestników - studentów i młodych absolwentów architektury było opracowanie projektów rewitalizacji Kołbacza w oparciu o jego unikalne dziedzictwo. Chodziło też o zainicjowanie dyskusji o przyszłości niszczejącej najstarszej na Pomorzu Zachodnim ceglanej budowli.

Wpłynęło 17 prac. W skład jury wchodzili szczecińscy architekci i urbaniści, wójt Starego Czarnowa Marek Woś, proboszcz parafii w Kołbaczu ks. Andrzej Sowa, prezes stowarzyszenia - historyk sztuki Radosław Palus. Przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody: Tomaszowi Małachowiczowi i Mateuszowi Grzybowskiemu - szczecińskim studentom architektury i urbanistyki oraz Romanowi Brundzie i Dorocie Franek z Wydz. Architektury Krajobrazu. Ufundowane przez gminę Stare Czarnowo nagrody zostaną wręczone w Kołbaczu 4 września o 14.30 podczas połączonego z dożynkami Jarmarku Cysterskiego z okazji 800-lecia opactwa (sobota od godz. 11.30, niedziela od 11).
Projekt T. Małachowicza i M. Grzybowskiego

W dawnym klasztorze funkcjonuje już Galeria Cysterska, organizowane są koncerty. Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki uważa, że w dyskusję nad dalszymi losami wspaniałego zabytku powinni zaangażować się diecezjalny i wojewódzki konserwator zabytków.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska