Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 07.09.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielka feta u sąsiadów
Okruchy zamordowanego świata
Uhonorowano przyjaciół Polski
Sztukowanie, czyli nie jesteśmy skazani na biesiady
Koncerty w pociągu
Zapomniane sieroty
Gordyjski węzeł losów
Mieszko-Nita w Narodowym
Nowi dyrektorzy
Od Andory do Monaco
Praktyka czyni mistrza
Tam, gdzie Hańcza i Rospuda (5)
Sport

Wielka feta u sąsiadów

Obchodzone hucznie w Schwedt 4-5 września Dni Brandenburgii już za nami. Ponad 100 tysięcy gości (w tym z Polski), 500 artystów i wykonawców (w tym śpiewająca w łodzi na kanale przy moście amerykańska gwiazda Jennifer Rush), 14 scen, ponad 310 wystawców, w tym 100 stoisk gastronomicznych, przejażdżki łodziami i wyścigi po kanale, sobotnia gala wieczorna ze wspaniałą grą świateł, laserów i fajerwerków. To wszystko na 74 650 m2 powierzchni. A w niedzielę w południe rozciągający się na 1,2 km pochód pod hasłem "Ojczysty kraj Brandenburgia". W świątecznym korowodzie ulicznym ponad 25 tysiącom widzów prezentowało się 1500 uczestników, 90 grup, 100 pojazdów mechanicznych, 100 pojazdów zabytkowych, 15 powozów.

Spektakl światła i dźwięku podczas sobotniej gali
koło mostu miejskiego (fot. stecs)
Dni Brandenburgii obchodzone są nieregularnie od 1995 r. Zaszczytu tego dostąpiły miasta: Cottbus, Prenzlau, Brandenburg, Jüterbog, Frankfurt n.O., Luckau, Neuruppin, Poczdam (stolica landu), Eberswalde, Forst i Königs Wusterhausen. Tegoroczne święto w Schwedt było szczególnie uroczyste, bo właśnie przypada 20-lecie odrodzonej Brandenburgii. Motto brzmiało: "Rendezvous w Schwedt. Orzeł spotyka rurociąg" (chodzi o orła z godła Brandenburgii i kończący się w Schwedt Rurociąg Przyjaźni, który wcześniej biegnie przez całą Polskę, przechodząc pod Odrą w Bielinku).
Główna ulica Lindenallee była wielkim deptakiem
Premier Brandenburgii Matthias Platzeck był bardzo usatysfakcjonowany, obserwując radość na twarzach mieszkańców swego landu. A burmistrz miasta Jürgen Polzehl wyznał: - To przeszło nasze oczekiwania. Na dwa w pełni wypełnione dni Schwedt stało się stolicą Brandenburgii. Wierzę, że w tym czasie wielu gości inaczej spojrzało na nasze miasto.
Nad kanałem otwarto teatr letni na 700 miejsc
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska