Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 07.09.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielka feta u sąsiadów
Okruchy zamordowanego świata
Uhonorowano przyjaciół Polski
Sztukowanie, czyli nie jesteśmy skazani na biesiady
Koncerty w pociągu
Zapomniane sieroty
Gordyjski węzeł losów
Mieszko-Nita w Narodowym
Nowi dyrektorzy
Od Andory do Monaco
Praktyka czyni mistrza
Tam, gdzie Hańcza i Rospuda (5)
Sport

Sztukowanie, czyli nie jesteśmy skazani na biesiady

Zorganizowany już po raz szósty w Gryfińskim Domu Kultury festiwal Zderzenie Sztuk i Kultur Sztukowanie jak zwykle obfitował w międzynarodowe wydarzenia artystyczne, prezentujące teatr, taniec, performance, sztuki wizualne, film, muzykę, literaturę. Impreza trwała od czwartku do niedzieli.

Vogue w spektaklu "Deteriorations"
Twórca festiwalu Krzysztof Gmiter
Jedną z najlepszych pozycji był spektakl "Deteriorations" w wykonaniu działającego przy GDK Teatru Tańca Współczesnego Vogue. Choreografię opracował mieszkający w Berlinie duński twórca tańca współczesnego Henrik Kaalund (o wspólnej pracy gryfinian z tym choreografem pisaliśmy kilkakrotnie). Efektem było znakomite zespolenie ruchu i muzyki (też autorstwa Kaalunda). W sobotę Duńczyk tańczył również osobiście - w duecie z Kanadyjką Catherine Jodoin.

Karolina, czyli nowe siły
w Kapeli ze Wsi Warszawa na sobotnim koncercie. Karolina umie bawić się głosem i umie bawić głosem.
Warto zaznaczyć, że tegoroczne Sztukowanie było festiwalem premier, gdyż wszystkie wydarzenia prezentowano w Polsce po raz pierwszy.
W sobotni wieczór w pięknej scenerii ogrodu przy Pałacyku pod Lwami dała koncert Kapela ze Wsi Warszawa, która w niekonwencjonalny sposób odświeża polską muzykę ludową, zdobywając uznanie i prestiżowe nagrody na całym świecie.

Organizatorom Sztukowania należą się wielkie słowa uznania, bo bez konformistycznych uników i schlebiania najniższym gustom prezentują w małym mieście najnowocześniejszą sztukę. Gryfiński Dom Kultury udowadnia tym samym, że domy kultury nie muszą się ograniczać do festynów, mających głównie przysporzyć gminnej władzy głosów w wyborach.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska