Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 07.09.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wielka feta u sąsiadów
Okruchy zamordowanego świata
Uhonorowano przyjaciół Polski
Sztukowanie, czyli nie jesteśmy skazani na biesiady
Koncerty w pociągu
Zapomniane sieroty
Gordyjski węzeł losów
Mieszko-Nita w Narodowym
Nowi dyrektorzy
Od Andory do Monaco
Praktyka czyni mistrza
Tam, gdzie Hańcza i Rospuda (5)
Sport

Gordyjski węzeł losów

Znany polski aktor Cezary Morawski (role w filmach Zanussiego: "Spirala" i "Constans", ponadto seriale "Sprawiedliwi", "Klan", "M jak miłość") z udziałem aktorów, śpiewaków i tancerzy reżyseruje w teatrze UBS w Schwedt polsko-niemiecki spektakl pt. "Pommerland ist abgebrannt", co można przetłumaczyć jako "Wypalone Pomorze".

Bracia Jan i Artur dorastają w spokojnej, przepięknie położonej posiadłości wiejskiej Krańcowo, niedaleko Poznania. Ich niemieccy przodkowie osiedlili się na tych terenach przed setkami lat. W 1939 r. Artur i Jan mają polskie obywatelstwo. Jednak kiedy wybucha wojna, bracia ze względów ideologicznych stają - jak wrogowie - przeciwko sobie. Jan określa się jako Niemiec, Artur jako Polak. Wojna zweryfikuje postawy braci, sprowadzi ich decyzje do absurdu. Jan zrzuci niemiecki mundur, kiedy w łódzkim getcie spotka Hannah - swoją miłość z młodości. Artur, w obliczu śmierci przez rozstrzelanie, będzie błagał niemieckiego oficera o życie. Spektakl przedstawia również powojenne losy bohaterów, związane z podziałem Niemiec, a także z ważnymi wydarzeniami w Polsce, jak powstanie Solidarności czy stan wojenny. Twórcy spektaklu: niemiecka scenarzystka Heike Schmidt i polski reżyser Cezary Morawski stawiają ważne pytania o sens takich pojęć, jak ojczyzna, narodowość, tożsamość.
Premiera 25 września. Spektakl finansuje Federalna Fundacja Kultury (Kulturstiftung des Bundes).

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita organizuje wyjazd na spektakl w niedzielę 26 września o godz. 17. Po spektaklu Heike Schmidt i Cezary Morawski zaproszą polskich i niemieckich widzów do rozmowy pod hasłem "Tożsamość i pułapki historii". Ulgowe bilety w cenie 5 euro można będzie nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie. Polscy widzowie będą mogli skorzystać z bezpłatnego przejazdu autokarem do Schwedt, możliwego dzięki dofinansowaniu projektu przez starostwo w Gryfinie.
(mz)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska