Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 14.09.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Blues w pociągu
Czas na wybory
O dawnych atlasach i współpracy transgranicznej
Odtwarzają stawy w Dolinie Miłości
Znów pieniądze na nabrzeże
Piłat pod pręgierzem
Ciało to dzieło sztuki
Polak najlepszym fajczarzem Niemiec
ZNP krytycznie o starostwie
Miłośnik starych traktorów
Sport

O dawnych atlasach i współpracy transgranicznej

Dwie duże konferencje odbędą się w najbliższych dniach na naszym terenie. Od 23 do 25 września trwać będzie w Chojnie i Cedyni XXIV ogólnopolska konferencja historyków kartografii "Od atlasu do kolekcji. W 440. rocznicę I wydania atlasu Abrahama Orteliusa". Organizatorami są: Instytut Historii Nauki PAN - Zespół Historii Kartografii, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie. Początek 23 września o 16 w Centrum Kultury. W inauguracyjnym referacie dr Kazimierz Kozica z Zamku Królewskiego w Warszawie mówić będzie o XVI-wiecznym kartografie A. Orteliusie i jego atlasie "Theatrum Orbis Terrarum". Ponadto w konferencji uczestniczyć będą naukowcy m.in. z Lublina, Torunia, Warszawy, Poznania, Szczecina, Wrocławia, Olsztyna, Łodzi, a także z Kijowa i Lwowa. Drugiego dnia obrady toczyć się będą w hotelu "Klasztor" w Cedyni, a tematem będą atlasy i kolekcje map na przestrzeni wieków. Wśród prelegentów: dr Radosław Skrycki z US, który mówić będzie o atlasie jako dziele sztuki i manifeście politycznym. O godz. 12.55 nastąpi otwarcie wystawy towarzyszącej konferencji. 25 września naukowcy powrócą do Centrum Kultury w Chojnie, gdzie w południe konferencja zakończy się.

Z kolei od 29 września do 3 października w Stadninie Koni w Bielinie (gm. Moryń) Niemieckie Stowarzyszenie Edukacji Politycznej (oddział w Hesji) organizuje polsko-niemiecką konferencję "Współpraca transgraniczna nad Odrą". Nad tym, co się udało, a co nie, zastanawiać się będą inicjatorzy różnych przedsięwzięć, samorządowcy, dziennikarze. Omówione zostaną różne wspólne projekty z ostatnich lat, m.in.: Park Hugenotów w Schwedt i rewitalizacja Doliny Miłości w Zatoni Dolnej, projekty szkolne w Schwedt, Chojnie i Gryfinie. Na pytanie "Pogranicze - terra incognita?" spróbuje odpowiedzieć prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego w Chojnie Paweł Migdalski. Uczestnicy będą mieli także okazję przyjrzeć się z bliska rezultatom współpracy, objeżdżając wybrane miejscowości. W Szczecinie o roli tej metropolii mówić będzie m.in. konsul honorowy Niemiec w tym mieście Bartłomiej Sochański. Dzień wcześniej w Bielinie zaplanowano spotkanie z ambasadorem Polski w Niemczech Markiem Prawdą. Ostatniego dnia we Frankfurcie nad Odrą Michael Kurzwelly opowie o projekcie transgranicznej metropolii o nazwie Słubfurt (pisaliśmy o tym w nr. 28). Ten punkt programu nosi tytuł "Granica? Jaka granica?!".

Koordynatorami obu konferencji są członkowie stowarzyszenia Terra Incognita: pierwszej - Radosław Skrycki, a drugiej Przemysław Konopka.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska