Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 05.10.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ruszyła machina wyborcza
Zmiany na naszych oczach
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu
Elfy wyszły z ukrycia
Polska dla każdego Polaka
Długoborski z krzyżem
Gimnazjum z nową aulą, podstawówka wyższa
Uhuru wreszcie w Chojnie
Umowy zbyt tajne
Wielki ruch na Lotnisku
Sołeckie zamieszanie
Sport

Ruszyła machina wyborcza

Ruszył kalendarz wyborczy, ale wszystkiego dowiemy się za trzy tygodnie, bo dopiero 27 października mija termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Pięć dni wcześniej, czyli 22 października, poznamy ostateczne listy radnych. Ukazały się obwieszczenia o okręgach wyborczych i liczbie wybieranych tam radnych. W naszym powiecie są niewielkie zmiany w stosunku do ostatnich wyborów. Uchwaliły je rady w Gryfinie i Moryniu. Komitety wyborcze miały też do tego czasu obowiązek powiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej lub komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu oraz zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych. Natomiast w czwartek 7 października mija termin powołania terytorialnych komisji wyborczych. Tam zgłaszani będą kandydaci na radnych oraz na wójtów i burmistrzów.

W stosunku do informacji o kandydatach, jakie podaliśmy trzy tygodnie temu, są niewielkie zmiany. W Gryfinie do piątki zdeklarowanych kandydatów: Kuduka, Nikitińskiego, Piłata, Sawaryna i Suchomskiego dołączyła Edyta Różak-Bienicewicz - właścicielka biura nieruchomości w Gryfinie. Natomiast w Chojnie możemy mieć o jednego kandydata mniej, bo - jak nam powiedział - waha się, czy wystartować. W Cedyni również zmiany. Domniemany kandydat na burmistrza Jan Dzięcioł nie wyraża chęci startu, lecz prawdopodobnie kandydował będzie jego były zastępca z placówki granicznej w Osinowie Kazimierz Kubik. Ukazał się już przedwyborczy biuletyn "Nasza Cedynia", którego autorem jest m.in. oponent burmistrza Zarzyckiego - Krzysztof Nowak.
Dość ciekawa sytuacja jest w Moryniu, bo zanosi się na to, iż Jan Maranda nie będzie miał konkurenta. Byłby to precedens w naszym powiecie.

27 września w Chojnie zarejestrował się komitet Gmina dla Wszystkich. Jego kandydatem na burmistrza jest Grzegorz Sakowski. Szefem kampanii został radny Rafał Skrzypek, który ponownie kandyduje do Rady Miejskiej. O reelekcję ubiega się także radna Beata Frąckowiak z klubu Gmina dla Wszystkich.
Zapewne za tydzień będziemy mieć dokładniejsze dane.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska