Dzisiaj jest wtorek, 22 października 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 05.10.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ruszyła machina wyborcza
Zmiany na naszych oczach
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu
Elfy wyszły z ukrycia
Polska dla każdego Polaka
Długoborski z krzyżem
Gimnazjum z nową aulą, podstawówka wyższa
Uhuru wreszcie w Chojnie
Umowy zbyt tajne
Wielki ruch na Lotnisku
Sołeckie zamieszanie
Sport

Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu

Od kilku lat co roku w październiku Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki organizuje w Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo) imprezę pod nazwą "Cienie zapomnianych kultur". Trzecia edycja odbędzie się w najbliższą sobotę 9 października - jak zwykle w pocysterskim kościele. Mówi prezes stowarzyszenia Radosław Palus: - W naszym kameralnym przedsięwzięciu chcemy prezentować światy, tradycje i tematy zacierane przez czas, często już zapomniane, a warte ocalenia. Pragniemy prezentować artystów, którzy podążają własną drogą, oryginalnie nawiązując dialog z tradycją. Poszukujemy tego, co według nas w życiu i w sztuce ponadczasowe.

W głównej nawie kościoła w Kołbaczu mieścił się do niedawna spichlerz. Teraz funkcjonuje tu Galeria Cysterska. W sobotę o godz. 19 Spichlerz Sztuki razem z wydawnictwem "Muzyka Odnaleziona" otworzą tu wystawę fotograficzną "1000 kilometrów muzyki" autorstwa Andrzeja Bieńkowskiego - profesora warszawskiej ASP, malarza, pisarza i etnografa. Od 30 lat utrwala on odchodzący świat wiejskich muzykantów - od Mazowsza, Lubelszczyzny, Polesia aż po Ukrainę. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego i spotkanie z autorem. Jednym z wątków będzie przywołanie pamięci o tradycji, którą przywiozła ze sobą przesiedleńcza ludność naszego regionu. Czy dziś tradycja ta zupełnie zanikła? Czy w jej miejsce pojawiła się nowa wartość?
Podczas wernisażu będzie można nabyć książkę "1000 kilometrów muzyki" oraz książki z płytami wydawnictwa "Muzyka Odnaleziona".
Po wernisażu, ok. godz. 20 czeka nas specjalna uczta muzyczna: koncert znakomitego i znanego w świecie zespołu akordeonistów Motion Trio w składzie: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn. To laureaci wielu prestiżowych nagród, m.in.: Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego. Występowali w 34 krajach świata. Współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Trilokiem Gurtu. Prowadzili kursy mistrzowskie w londyńskiej Royal Academy of Music i na Uniwersytecie Chicago.
Na wystawę i koncert wstęp wolny. Organizatorzy podkreślają, że tegoroczna edycja imprezy "Cienie zapomnianych kultur" jest wyjątkowa, bo przypada w 800-lecie opactwa cysterskiego w Kołbaczu. Mają nadzieję, że te wydarzenia artystyczne przyczynią się do rozpoczęcia prac renowacyjnych, które pozwolą ocalić to bezcenne dziedzictwo kulturowe naszego regionu.
(rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska