Dzisiaj jest piątek, 21 stycznia 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 12.10.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
52 komitety wyborcze
Czas na prezentację
W Kołbaczu wirtuozi i odchodzący muzykanci
Kirkuty z Chojny do Szczecina
Pierogi razy pięćdziesiąt
Włóczykij znów w Warszawie
Unijne cuda
Czy ktoś myśli o parkingach?
Internet pod strzechy
Trzcińsko na plusie
Jeszcze o konkursie w SOSW Chojna
Sport

Pierogi razy pięćdziesiąt

Istniejący 13 lat w Gryfinie młodzieżowy teatr Uhuru dopiero w miniony piątek po raz pierwszy wystąpił w Chojnie, prezentując w Centrum Kultury swój głośny spektakl "Pierogi", który zdobył kilkanaście nagród na festiwalach w całej Polsce. Organizatorem było Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie, rozpoczynające dofinansowany przez starostwo cykl imprez pod nazwą "Korzenie". Piątkowe przedstawienie było dokładnie pięćdziesiątą prezentacją "Pierogów". Autorami jest piątka aktorów (Ewa Chmielewska, Natalia Nikonowicz, Paweł Kubicki, Dominik Smaruj i Łukasz Ziemski) oraz kierownik i reżyser Janusz Janiszewski. Spektakl robi wrażenie szczerością poszukiwań przez młodych ludzi własnego światopoglądu. Jaki jest sens życia? W co wierzyć? To banalne pytania, ale aktorzy Uhuru stawiają je w sposób bardzo prawdziwy, bez lukrowania. Są w szczególnie ważnym punkcie: tuż przed lub po maturze, więc dopiero zaczynają szukać swego miejsca w świecie.
Janusz Janiszewski
Ich życie jest odwrotnością statyczności. Jak opowiadali po spektaklu, w momencie jego powstawania dwa lata temu grali siebie, lecz od tamtej pory zmienili się i teraz bardziej odgrywają swe role. Mimo to dzieje się to bez uszczerbku dla szczerości przekazu.

To jedno z ostatnich przedstawień "Pierogów", bo powstaje już nowe (premiera na wiosnę). Ale jeszcze w połowie października Uhuru wystąpi w Poznaniu, m.in. na organizowanym przez słynny Teatr Ósmego Dnia festiwalu "Młody Teatr Niezależny". Potem wystąpi we Wrocławiu na II Ogólnopolskich Prezentacjach Teatrów Amatorskich "OPTA", a 23-24 października w Gdańsku na Ogólnopolskim Festiwal Sztuk Autorskich "Windowisko".
Twórca Uhuru Janusz Janiszewski 19 października zostanie odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odznaczenie to jest nadawane osobom lub instytucjom wyróżniającym się w działalności artystycznej i kulturalnej.
Pierogi w Chojnie
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska