Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 12.10.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
52 komitety wyborcze
Czas na prezentację
W Kołbaczu wirtuozi i odchodzący muzykanci
Kirkuty z Chojny do Szczecina
Pierogi razy pięćdziesiąt
Włóczykij znów w Warszawie
Unijne cuda
Czy ktoś myśli o parkingach?
Internet pod strzechy
Trzcińsko na plusie
Jeszcze o konkursie w SOSW Chojna
Sport

Internet pod strzechy

Maciej Pałucki
Dostarczenie prawie 200 przenośnych komputerów z oprogramowaniem i dostępem do internetu dla mieszkańców gminy Chojna, będących w trudnej sytuacji finansowej lub niepełnosprawnych - takie są założenia projektu skierowanego do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. 50 komputerów przekazano by bezpośrednio do mieszkań, a resztę do 21 świetlic. O projekcie mówił na wrześniowej sesji Rady Miejskiej Maciej Pałucki - właściciel firmy Euro Grant z Warszawy, specjalizującej się w usługach dotyczących pozyskiwania dotacji unijnych. Przedsięwzięcie otrzymać ma 85 proc. dofinansowania unijnego (6,322 mln zł) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 15-procentowy wkład własny wartości 1,118 mln zł można będzie zrealizować bezkosztowo, gdyż gmina wniosłaby aportem swą serwerownię plus wynagrodzenia opiekunów świetlic.

Euro Grant realizuje już podobne projekty w kilku małych i dużych miastach całej Polski. W Chojnie przez pierwsze trzy lata skorzystałoby z niego ok. 300 osób, wytypowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Integralną częścią są szkolenia informatyczne i serwis sprzętu. Po trzech latach (czyli po 2013 roku) z internetu mogliby korzystać wszyscy chętni, mieszkający w jego zasięgu.
Chojeńscy radni 16 września przyjęli uchwałę intencyjną (8 za, nikt nie był przeciw i 6 wstrzymało się od głosu). Daje ona zielone światło dla przygotowania szczegółów projektu.

Dostęp do internetu jest w Polsce znacznie poniżej średniej europejskiej, zwłaszcza w rodzinach najuboższych. We współczesnych realiach oznacza to ograniczenie dostępu do informacji i kultury oraz mniejsze szanse na edukację i znalezienie pracy.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska