Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 19.10.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rozpoczęły się prezentacje kandydatów
Kto kandyduje, a kto nie?
Zapomniane miejsca w Szczecinie
Vogue w ruchu
Pieniędzy nie ma, ale... są
Nagrodzeni przez starostę
Nominowani do Bociana
Różnice motorem zmian
Oni to potrafią
Na łyżwy do Schwedt
Najlepsi w marszach
Sport

Zapomniane miejsca w Szczecinie

Mikołaj Rozen
W sobotę w Willi Lentza w Szczecinie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita z Chojny otworzyło wystawę Eckeharta Ruthenberga "Zapomniane miejsca - cmentarze żydowskie w zachodniej Polsce", którą znamy z niedawnej prezentacji w Chojnie (pisaliśmy o niej w nr. 38). Przypomnijmy, że berlińczyk Ruthenberg odszukał ponad 200 zapomnianych kirkutów w dawnej NRD i na naszych terenach. Robi to samorzutnie i bez żadnego wsparcia finansowego. Swe znaleziska dokumentuje w oryginalny sposób, wykonując odbitki macew metodą wymyśloną przez siebie: pokrywa je papierem, w który wciera ziemię. Powstałe w ten sposób niezwykłe eksponaty oraz wiele fotografii można oglądać na wystawie w Szczecinie, która potrwa do 3 listopada. Willa Lentza mieści się w al. Wojska Polskiego 84.

Róża Król
W wernisażu uczestniczyli m.in.: Róża Król z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie i Mikołaj Rozen - przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie. Opowiadał on o trudnościach, jakie jego gmina ma z przejęciem starych kirkutów, gdyż pełnomocnik wojewody ds. restytucji mienia wymaga podania danych (np. zapisów w księgach wieczystych), które nie istnieją. Ale jest też druga strona medalu: gmina żydowska nie ma funduszy na renowację cmentarzy i ich ochronę, czego przykładem jest kirkut w Słubicach. Jak mówi Ruthenberg, najlepszym rozwiązaniem jest przejęcie ich przez lokalne samorządy.

Wystawa powstała przy wsparciu Samorządowej Organizacji Kultury "Szczecin 2016". Jej dyrektor Marek Sztark był obecny na wernisażu. Podczas otwarcia prezes Terra Incognita Paweł Migdalski zaprezentował stowarzyszenie, a Radosław Skrycki mówił o "Roczniku Chojeńskim", którego drugi tom ukaże się pod koniec listopada.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska