Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 19.10.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rozpoczęły się prezentacje kandydatów
Kto kandyduje, a kto nie?
Zapomniane miejsca w Szczecinie
Vogue w ruchu
Pieniędzy nie ma, ale... są
Nagrodzeni przez starostę
Nominowani do Bociana
Różnice motorem zmian
Oni to potrafią
Na łyżwy do Schwedt
Najlepsi w marszach
Sport

Nominowani do Bociana

Kapituła składająca się z trzech przedstawicieli starostwa i trzech redaktorów prasy lokalnej dokonała 8 października przeglądu osób i instytucji, zgłoszonych do statuetki Bociana - wyróżnienia starosty za promowanie powiatu w okresie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia br. W każdej kategorii jest trzech nominowanych. Jeszcze w tym miesiącu kapituła zbierze się po raz drugi, aby wyłonić zwycięzców. Werdykt zostanie ogłoszony podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.
W tym roku zmieniona została formuła nagrody. Zamiast - jak dotychczas - 10 kategorii są tylko 4: kultura, sport, inicjatywa społeczna i pracodawca roku. Istotną zmianą jest również to, iż laureaci otrzymują nagrody finansowe po 3 tys. zł brutto.

Oto tegoroczni nominowani do Bociana.

Kultura
- Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki z Kołbacza - za edukację historyczną, kulturalną i patriotyczną lokalnej społeczności i próby ratowania niszczejących zabytków. Stowarzyszenie organizuje wiele przedsięwzięć promocyjnych na bazie wielowiekowego dziedzictwa cysterskiego. Poziom imprez kulturalnych znacznie wykracza ponad przeciętną.
- Biblioteka Publiczna w Gryfinie - za dużą aktywność i różnorodne działania (odczyty, spotkania z wybitnymi osobistościami, konkursy, działalność wydawniczą, imprezy muzyczne, ciekawe lekcje biblioteczne itp.)
- Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej. Istnieje 10 lat, wydaje Gryfiński Kwartalnik Historyczny, organizuje mnóstwo imprez okolicznościowych i tematycznych, współpracuje z muzeami regionalnymi w Polsce i w Niemczech.

Sport
- Tomasz Grąbczewski z Gryfina, wielokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw Europy i świata w karate. Prezes UKS Kamikaze Gryfino. Zdobywca 6. dana - najwyższej klasy mistrzowskiej w karate shotokan, trener mistrzyni świata Darii Szulc.
- Daria Szulc - gryfinianka, mistrzyni świata w karate, także medalistka mistrzostw Polski w boksie. W tej dyscyplinie zamierza zdobyć nominację olimpijską na igrzyska w Londynie.
- Sławomir Koszuta - pilot rajdowy, dwukrotny mistrz Polski automobilklubów. W kwietniu zwyciężył w klasyfikacji generalnej oraz w klasie K3 w Rajdzie Magnolii - największej tego typu imprezie w województwie.

Inicjatywa społeczna
- Koła gospodyń wiejskich jako prężnie działające organizacje, pozyskujące także środki zewnętrzne na organizacje szeregu imprez w wielu gminach. KGW stoją na straży polskich tradycji, prowadząc warsztaty rękodzielnictwa, kulinarne, muzyczne, teatralne. Ożywiają świetlice wiejskie.
- Jerzy Chrabecki - wiedeńczyk, rodzinnie związany z Rynicą (gm. Widuchowa). Od 26 lat niestrudzony działacz i społecznik, szczególnie na rzecz niepełnosprawnych, organizator słynnej sztafety dookoła Europy. Orędownik dobrosąsiedzkich stosunków z Niemcami (spotkania z dawnymi mieszkańcami Rynicy). Organizuje imprezy sportowe, kulturalne oraz pielgrzymki z osobami niepełnosprawnymi.
- Gudrun Henrici - nauczycielka z dolnosaksońskiego miasteczka Bersenbrück (partnera Gryfina). Od wielu lat organizatorka pomocy charytatywnej dla Gryfina i gminy Widuchowa. Uczy tolerancji, wzajemnego szacunku i przyjaźni między narodami. Obecnie angażuje się także w pomoc dla Ukrainy. Wielokrotnie odwiedzała Gryfino, a dla polskich delegacji jest troskliwą opiekunką i przewodniczką. Współtwórczyni gryfińskiego lapidarium.

Pracodawca roku
- Piekarnia MAXX w Chojnie. Od 9 lat funkcjonuje na terenie naszego powiatu, wprowadzając nowe receptury i wypieki, ma wiele punktów sprzedaży (również za granicą, m.in. w Berlinie). Często wspiera rzeczowo i finansowo domy dziecka, przedszkola, szkoły. Obecnie zatrudnia bezpośrednio i pośrednio 60 osób.
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe "Pomot" w Chojnie. Wiodący producent kontenerów i wozów asenizacyjnych w Polsce. Zatrudnia 115 osób. Jego produkty zyskały wysoką markę w Polsce za granicą. Spółka otrzymała wiele nagród na targach krajowych i międzynarodowych.
- Zakład Usług Medycznych "ZUMED" Dolna Odra. Przychodnia funkcjonuje od 10 lat, spełniając oczekiwania pracowników i okolicznych mieszkańców. Wprowadziła najwyższe standardy zarządzania i obsługi leczniczej. Posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę. Sześciokrotnie zdobyła wyróżnienie fair play.
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska