Dzisiaj jest czwartek, 01 października 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 19.10.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rozpoczęły się prezentacje kandydatów
Kto kandyduje, a kto nie?
Zapomniane miejsca w Szczecinie
Vogue w ruchu
Pieniędzy nie ma, ale... są
Nagrodzeni przez starostę
Nominowani do Bociana
Różnice motorem zmian
Oni to potrafią
Na łyżwy do Schwedt
Najlepsi w marszach
Sport

Oni to potrafią

Środowiskowy Dom Samopomocy w Chojnie wciąż zadziwia. Wielokrotnie pisaliśmy o nieszablonowej pracy tej placówki, dzięki której podopieczni wychodzą na scenę i zachowują się jak profesjonalni artyści. Chojeński ŚDS postawił bowiem na integrację grupy ze środowiskiem lokalnym i samorealizację wychowanków poprzez działania artystyczne, wystawiając np. jasełka, organizując koncerty kolęd, festiwale piosenek, wystawy rękodzielnicze czy przedstawienia teatralne. Są też oczywiście inne formy aktywizacji i terapii osób z zaburzeniami psychicznymi, lecz w Chojnie i okolicy wszyscy już słyszeli o "artystach z Lotniska" (tam bowiem jest siedziba ŚDS.)

20 października minęło 10 lat od powołania placówki. Obchody były połączone z przeglądem twórczości osób niepełnosprawnych pod nazwą "My też potrafimy". Że potrafią, to już wiedzieliśmy. Potrafią, bo nawet myśląc długofalowo o jubileuszu, przystąpili do konkursu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Projekt na kwotę 20 tys. zł uzyskał akceptację i właśnie jest w trakcie realizacji. W środę można było zobaczyć efekty podczas przedstawienia pt. "Historia Tarzana". Zespół teatralny z Lotniska ma niezwykłych sprzymierzeńców, bo do współpracy zaproszono (tu spora niespodzianka) chojeńskich przedszkolaków - grupę Stokrotki. To ciekawy i śmiały pomysł artystyczny i integracyjny. Chojeńscy jubilaci zaprosili na przegląd twórczości grupy osób niepełnosprawnych z zaprzyjaźnionych placówek. O obchodach napiszemy więcej w następnym numerze.

Jedno z przedstawień podopiecznych ŚDS Chojna
Po chojeńskiej premierze "Tarzan" powędruje do Szczecina na Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych pt. "Twórczość nie zna granic". Przypomnijmy, że nasi artyści są już podwójnymi zwycięzcami tej imprezy (w 2008 i 2009 roku). Inny etap prezentacji przedstawienia to nagranie na płycie DVD i prezentacja za pośrednictwem programu telewizyjnego "Bez barier", pilotowanego przez Annę Dymną.
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska