Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 02.11.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybory - znamy wszystkie nazwiska
Strefa coraz realniejsza
Dziewiąty i najlepszy
Kolejna niezwykła postać w Chojnie
HCP nadal zainteresowane przychodnią
Święto tańca w Gryfinie
Zarząd Melioracji widzi problem
Europejska aktywność
Koncerty w pubie
Flesz z piątą nominacją
Sport

Wybory - znamy wszystkie nazwiska

Zaczęła się gorączka wyborcza. Są już listy kandydatów na radnych oraz na wójtów i burmistrzów. Do poprzednich wyborów w 2006 r. stanęło w naszym powiecie ogółem 827 kandydatów, w tym 680 do rad gminnych i 147 do powiatu. Obecnie mamy 859 startujących: 641 do gmin i aż 218 do powiatu. Oto liczba kandydujących obecnie i (w nawiasie) 4 lata temu. Banie 34 (72), Cedynia 48 (38), Chojna 56 (88), Gryfino 241 (221), Mieszkowice 73 (65), Moryń 41 (47), Stare Czarnowo 48 (63), Trzcińsko-Zdrój 64 (55), Widuchowa 36 (31). Rzuca się w oczy drastyczny spadek startujących w Baniach i Chojnie. Na wójtów i burmistrzów 4 lata temu mieliśmy 35 pretendentów, a obecnie 32. Dotychczasowy burmistrz Mieszkowic Piotr Szymkiewicz kandyduje na to stanowisko w Dębnie - mieście, w którym mieszka.

Kandydaci na wójtów i burmistrzów w gminach powiatu gryfińskiego
Banie: Teresa Sadowska, Sylwester Senda
Cedynia: Kazimierz Kubik, Krzysztof Nowak, Tomasz Siergiej, Adam Zarzycki
Chojna: Sławomir Błęcki, Adam Fedorowicz, Barbara Rawecka, Grzegorz Sakowski
Gryfino: Eugeniusz Kuduk, Paweł Nikitiński, Henryk Piłat, Edyta Różak-Bienicewicz, Mieczysław Sawaryn, Marek Suchomski
Mieszkowice: Grzegorz Kaczmarek, Ryszard Laska, Edward Ochęcki, Andrzej Salwa, Stanisław Szymoniak
Moryń: Jan Maranda
Stare Czarnowo: Mariusz Adamski, Joanna Oklejak, Danuta Olejnik, Marek Woś
Trzcińsko-Zdrój: Zbigniew Kitlas, Zbigniew Łodziewski, Ireneusz Nabywaniec, Marek Ruczkowski
Widuchowa: Wacław Gołąb, Michał Lidwin

W Moryniu, mimo że jest tylko jeden kandydat, wybory zgodnie z ordynacją odbędą się i J. Maranda (dotychczasowy burmistrz) musi otrzymać co najmniej 50 proc. głosów. Jeśli nie, to o wyborze zadecyduje nowa Rada Miejska w tajnym głosowaniu.

Wszyscy zgodzili się na debatę
"Gazeta Chojeńska" i portal internetowy Chojna 24.pl organizują publiczną debatę z kandydatami na burmistrza Chojny. Wszyscy czworo zgodzili się w niej uczestniczyć. Uzgodniony termin to niedziela 14 listopada (na tydzień przed wyborami) o godz. 16 w Centrum Kultury. Kandydaci w wylosowanej kolejności odpowiadać mają na jednakowe pytania, przygotowane przez organizatorów. Na debatę mogą przyjść wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Radiowa transmisja prowadzona będzie przez internet.

Powiat - totalny kamuflaż
Przypuszczaliśmy, że do Rady Powiatu będą tylko 4 listy, a tymczasem jest 7. Nieoczekiwanie, oprócz Platformy Obywatelskiej, pojawiły się listy Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. O 21 mandatów ubiegać się będzie aż 218 osób, czyli 10 na 1 miejsce. W wyborach do powiatu obowiązuje 5-proc. próg i żeby uzyskać jakiś mandat, dana lista musi osiągnąć to minimum. Niektórym nie będzie łatwo, bo nie wszystkie komitety mają kandydatów we wszystkich 4 okręgach. Napisałem w tytule o totalnym kamuflażu, bo osoby mocno kojarzone z daną opcją polityczną ukryły się pod innymi komitetami, np. Adam Nycz, Danuta Bus, Aleksandra Zielińska, Bronisław Krzyżanowski, Aleksander Szoka, Wojciech Konarski. Uznały bowiem, że pod niepartyjnym szyldem mają większe szanse. Partie chcą w stosunku do niektórych wyciągnąć konsekwencje.
(tw)

Kandydaci do sejmiku
Z naszego powiatu do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego kandydują: z SLD: Natalia Perełka (Gryfino), z PSL Kazimierz Kostański (Chojna), Rafał Ociepka (Trzcińsko) i Marek Kozanecki (Gryfino), z Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80: Zbigniew Kolanko (Gryfino) i Radosław Medyński (Piaseczno), z PO: Mariusz Adamski i Piotr Paczkowski (Stare Czarnowo), z PiS: Paweł Mucha (Gryfino), Wiesław Toczko (Chojna) i Franciszek Sidorczuk (Trzcińsko-Zdrój), z Samoobrony A. Leppera: Zdzisław Śmierzchalski, Anna Napierała (Gryfino) i Sylwester Majer (Swobnica).
Do sejmiku wybieramy kandydatów z okręgu nr 5, tworzonego przez powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki i stargardzki. O 6 mandatów rywalizuje 84 chętnych.

Nazwiska wszystkich kandydatów na radnych, wójtów i burmistrzów w powiecie gryfińskim i gminach znajdziecie Państwo na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: http://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/320000/320600.html

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska