Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 02.11.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybory - znamy wszystkie nazwiska
Strefa coraz realniejsza
Dziewiąty i najlepszy
Kolejna niezwykła postać w Chojnie
HCP nadal zainteresowane przychodnią
Święto tańca w Gryfinie
Zarząd Melioracji widzi problem
Europejska aktywność
Koncerty w pubie
Flesz z piątą nominacją
Sport

Strefa coraz realniejsza

Chojeńscy radni na przedostatniej w tej kadencji sesji 28 października zgodzili się na włączenie 9,75 ha na Lotnisku (przy dawnym pasie kołowania) do specjalnej strefy ekonomicznej. Przypomnijmy, że w czerwcu ub.r. burmistrz Adam Fedorowicz podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Chojnie takiej strefy, mającej być częścią Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgoda zależy od rządu, gdyż na takim obszarze przedsiębiorcy, którzy zainwestują lub stworzą nowe miejsca pracy, przez kilka lat korzystają ze zwolnień lub obniżeń podatku dochodowego. Gminy dodatkowo mogą je zwolnić z podatku od nieruchomości. W Kostrzynie mechanizm ten przyciągnął wiele dużych firm.

W Chojnie opozycyjna większość w minionych miesiącach z dużymi oporami dawała się przekonać do tego pomysłu, ale ostatecznie 28 października decyzja zapadła jednogłośnie. Dwa dni wcześniej na spotkanie z mieszkańcami przyjechali: prezes Instytutu Rozwoju Regionalnego w Szczecinie Zbigniew Zychowicz, wiceprezes Mariusz Holicki i koordynator projektu z ramienia tej instytucji Janusz Gawroński. Burmistrz przekazał na ręce wiceprezesa K-SSSE Romana Dziducha list z prośbą o utworzenie podstrefy i włączenie 10 ha terenów Lotniska. W sierpniu pozytywną opinię w tej sprawie wydał Zarząd Województwa. Jeszcze w listopadzie wniosek Chojny zostanie przedstawiony rządowi.

W ciągu kilkunastu miesięcy od podpisania listu intencyjnego wykonano w Chojnie m.in. inwentaryzację terenów dawnego lotniska i analizę rynku pracy, a w szczególności struktury zatrudnienia i poziomu bezrobocia. Burmistrz Fedorowicz jest optymistą: - Stoimy przed ogromną i niepowtarzalną szansą utworzenia w Chojnie parku przemysłowego, pozyskania nowych inwestorów i tworzenia dodatkowych miejsc pracy - mówi.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska